Европейските акции регистрираха най-големите загуби от два месеца насам, а еврото поевтиня, след като доходността по десетгодишните облигации се повиши над 6%.

Петролът отстъпи за трети пореден ден, докато щатските държавни облигации продължиха най-дългото си поскъпване от 2008 г. насам.

Индексът, следящ представянето на Stoxx Europe 600 Index, загуби 1.6% от стойността си. Фючърсите на индекса Standard & Poor’s 500 се понижи с 0.3%, след като показателят регистрира най-голямото си понижение от три месеца насам през вчерашния ден.

Еврото се понижи с 0.4% спрямо долара до нива от 1.2848, след като лихвите по испанския дълг се повишиха с 30 базисни пункта до 6.04% на година. Щатските държавни облигации поскъпнаха за осми ден, или най-дългата им серия на повишение от декември 2008 г. насам.

Петролът загуби 1.3% от стойността си, докато медта загуби 1.6%.

Германия, Холандия и Финландия заявиха вчера, че Испания трябва да понесе цената на проблемите на своите банки, като Фондът за европейска стабилност може да поеме само лимитирана част от дълговото бреме в страната.

Междувременно от централната банка на Испания заявиха, че икономиката продължава да се понижава със „значителни“ темпове през третото тримесечие.

Други негативни за пазарите данни бяха тези за потребителското доверие във Франция, което се е понижило за трети месец през септември, както и данните за продажбите на дребно в Италия.

„Налице е поредна серия от негативни за Европа новини“, коментира Ричард Макгуайър, стратег парични пазари в Rabobank International, цитиран от финансовото издание Bloomberg.

Водещи по загуби бяха акциите на банките и автомобилните производители.