Валутният пазар е най-големият и ликвиден финансов пазар в света. Той е децентрализиран, като търгуваният на него обем е в размер на 5.1 трилиона долара на ден, според данни на Банката за международни разплащания (Bank For International Settlements).

Или търгувайки на Forex пазара, вие ще имате достъп до най-ликвидния финансов пазар в света, който е отворен 24 часа на ден, пет дни в седмицата.

След като представихме четирите най-търгувани валутни двойки – в лицето на EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD и USD/CHF, време е да погледнем и към валутната двойка заемаща пета позиция – AUD/USD.

Австаралийският долар, известен още като „австралиецът” и със съкращение AUD, е официалната валута на Австралия. През изминалата година, валутата е била петата най-търгувана в целия свят, съставляваща 6.9% от общата валутна търговия (което е понижение спрямо дела й от 8.6% през 2013-та година).

Австралийският долар е много популярна сред трейдърите валута, заради факта, че традиционно, нивата на лихвите в Австралия, са сред най-високите в света. Това прави австралиецът, изключително популярен за следване на търговската стратегия „кери трейдинг”.

Това е стратегия, при която се купува валутата на страна с високи лихвени нива (каквато в случая е австралийският долар) и се продава валута на страна с ниски лихви (каквато традиционно е японската йена).

Тествайте кери трейд-търговията с австралийския долар, без риск от загуба на реален капитал, с безплатна демо сметка от Admiral Markets.

Австралийската валута е изключително волатилна, поради силната обвързаност на икономиката на страната с азиатските икономики, както и с цените на основните суровини.
Инвеститорите, предпочитат да купуват австралийската валута и в среда на повишен апетит към риск. Обикновено, това са периоди с ускорен ръст на световната икономика, през които традиционно силно се представят и суровините.

Защитете се от потенциална непредвидима волатилност, с възможностите за защита от волатилност на платформата MT4 Supreme Edition на Admiral Markets.

Най-голям дял от търговията на австралийския долар, на валутните пазари, е спрямо щатския долар. През изминалата година, средните търгувани обеми на австралийския, спрямо щатския долар са били над два пъти по-големи, в сравнение с тези на еврото, спрямо австралиеца.

Третата най-популярна сделка на валутните пазари, свързана с австралийския долар, е свързана с йената. Причината за това, както вече отбелязахме е кери-трейдинга.

Австралия е първата страна в света, която въвежда банкноти от полимер (пластмаса).

Революционната полимерна банкнота от 10 долара, е била представена през 1988-ма година.


През 1996-та година, Австралия става първата страна с пълна серия от пластмасови банкноти. Нещо повече, печатницата на страната, която е пълна собственост на централната банка, подсигурява полимерни банкноти на страни като Бангладеж, Бруней, Чили, Индонезия, Кувейт, Малайзия, Мексико, Непал, Нова Зеландия, Румъния и др.

На 27-ми септември 2012-та година, централната банка на Австралия, оповести решението си за издаване на нови подобрени банкноти изработени от полимер (пластмаса). Целта е по-висока сигурност срещу фалшификация и по-голям живот на банкнотите.

Може да повишите финансовите си знания с обученията на Admiral Markets.

Първоначалното име на австралийската валута е било австралийски паунд, представен през 1910-та година. На 14-ти февруари 1966-та година, е било въведено наименованието долар. Курсът на заместване е бил 2 австралийски паунда за един нов австралийски долар.

Най-високата си стойност, австралийския долар достига спрямо щатския през 1973-та година, когато валутата е обвързана с щатския долар, при ниво от 1.4875 на 9-ти септември. Тази граница се разширява на 1.485-1.49 на 7-ми и 10-ти декември, същата година.

На 12-ти декември 1983-та година, австралийският долар е бил освободен да се търгува свободно, като курса му спрямо другите валути, започва да зависи от търсенето и предлагането.

В следващите две десетилетия, най-високата стойност, до която австралийският долар достига е 0.881 щатски долара, през декември на 1988 година. Най-ниската стойност след този период за австралиеца е била 0.881 щатски цента през декември на 1988-ма година.

На 15-ти октомври 2010-та година австралийският долар достига до паритет, спрямо щатския за пръв път откакто става свободно търгувана валута.

На 27-ми юли 2011-та година, австралийската валута достига най-високо ниво от 1.1080, спрямо щатския. Според експерти, силното поскъпване на австралийската валута, се предопределя до голяма степен от европейската дългова криза.

Според икономистите, цените на суровините са основен двигател за австралийската валута. Тоест австралийската валута, се търгува до голяма степен в обратна посока на останалите основни резервни валути. Или, австралиецът има склонност да се повишава по време на бизнес-циклите, свързани с поскъпването на основните суровини и обратното.

Възползвайте се от кералационната матрица, част от възможностите на платформата MT4 Supreme Edition на Admiral Markets, за да се запознаете с взаимовръзките между австралийския долар и останалите основни валути.

Предупреждение за риск: Миналите резултати не са непременно показателни за бъдещите резултати.Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори.

Има вероятност да претърпите загуба равна на или по-голяма от цялата Ви инвестиция. Следователно не трябва да инвестиране или да рискувате пари, които не може да си позволите да загубите. Трябва да се уверите, че разбирате всички рискове. Преди да използвате услугите на Admiral Markets UK Ltd, моля запознайте се с рисковете, свързани с търговията.