Азиатските акции изтриха загубите си от по-рано през деня и се доближиха до триседмичен връх, след като усилията на китайските власти да смекчат удара от коронавируса окуражиха инвеститорите, въпреки че японските акции поевтиняват вследствие на нарастващите опасения от рецесия в страната.

Обемите на търговия се очаква да бъдат ниски днес, тъй като щатските пазари на акции и облигации ще са затворени заради празник.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита лек ръст до 557.30, недалеч от достигнатия през миналата седмица връх от 558.30, което беше най-високото му ниво от края на януари.

Ръстът беше подпомогнат до голяма степен от китайските пазари, където индексът на сините чипове нарасна с 0.4%, след като централната банка на страната понижи един от ключовите си лихвени проценти и инжектира още ликвидност в системата.

Рискът към апетит беше изострен допълнително и от изявление на китайския финансов министър от вчера, който заяви, че Пекин ще намали някои данъци и такси.

Страховете относно ефекта от коронавируса върху световната икономика обаче все още са налице, след като броят на новите случаи на заразени в Китай нарасна до 2 048 в неделя, в сравнение с 2 009 в предходния ден.

Ограниченията бяха затегнати допълнително в провинция Хъбей вчера, като на повечето автомобили беше забранено да се движат, а на компаниите беше наредено да не възобновяват работа до следващо разпореждане.

“Ограничителните мерки на Китай предполагат, че икономическата дейност вероятно ще се нормализира към средата на март и по-вероятно в края на първото тримесечие,” казва пред Ройтерс анализаторът в Jefferies Шон Дарби.

“Остава въпросът относно количеството стимули, което ще е необходимо.”

Японският Nikkei се понижи с 0.7%, след като икономиката на страната отчете най-голямото си свиване за тримесечието до декември от второто тримесечие на 2014 г. насам.

Този удар по третата най-голяма икономика в света идва на фона на възобновените опасения относно слабото представяне през настоящото тримесечие, тъй като коронавирусът се отразява на производството и туризма, което породи страхове, че Япония може би е на ръба на рецесия.

Сингапур, която до голяма степен зависи от търговията, занижи прогнозата си за икономическия растеж за 2020 г. заради коронавируса, докато китайската икономика също се очаква до голяма степен да понесе сериозен удар.

Опасенията в Азия все още не са засегнали останалата част от света, като индексите на Уолстрийт бележат нови рекордни върхове.

E-фючърсите на S&P500 нарастват с 0.2% в азиатската сесия днес.

Появилата се информация за понижение на данъците за средната класа и предложенията за насърчаване на обикновените американци да инвестират на пазара на акции са подкрепили пазарните нагласи през миналата седмица, според Дейвид Басанесе, старши икономист в Betashares.

Басенес обаче има лошо предчувствие за плана, като заяви, че му напомня на бившия президент Джордж Буш, който насърчаваше американците да купуват жилища по време на имотния бум.

“Това засилва подозренията ми, че продължаващият десетилетие бичи пазар може, в крайна сметка, да приключи със спукването на балон, породен от трайната политика на ниски лихви на централната банка,” казва той.

По-късно през седмицата се очакват данни за производството за февруари в еврозоната, Великобритания и САЩ, които евентуално ще покажат поне част от ранните последствия от коронавируса.

Търговията на валутните пазари беше относително слаба, като доларът поскъпва леко спрямо йената до 109.81. Щатската валута остава без промяна спрямо паунда при 1.3047 и поевтинява с малко до 1.0837 спрямо еврото.

Австралийският долар поскъпна до 0.6723 щатски долара. Така доларовият индекс остана без промяна на ниво от 99.141.

При суровините цената на златото се понижи леко до 1 582.27 долара за тройунция.

Фючърсите на петрол поевтиняват, като тези на брента губят 34 цента, до 56.98 долара за барел, а спадът при фючърсите на щатския лек суров е от 12 цента, до 51.93 долара за барел.