Азиатските акции флиртуваха с шестмесечни дъна днес, след като лихвите по щатските държавни облигации нараснаха до близо четиригодишни върхове.

Партийните лидери в Конгреса на САЩ постигнаха двегодишно бюджетно споразумение за увеличаване на държавните разходи с близо 300 млрд. долара.

“Размерът на увеличението бе много по-голям, отколкото пазарите очакваха само преди няколко месеца. Това ще има също толкова сериозни последствия, колкото и намаляването на данъците. Тъй като това решение още не е отчетено от пазара, разпродажбите при щатските държавни облигации може да продължат още около седмица,” казва пред Reuters Томоаки Шишидо, анализатор в Nomura Securities.

Комбинирано с очаквания икономически импулс от планираните намалявания на данъците, увеличението на държавните разходи може да доведе до прегряване на икономиката и ръст на инфлацията до нива, невиждани от повече от десетилетие.

Подобни опасения повишиха лихвата по 10-годишните щатски облигации отново до 2.813%, близо до достигнатия в понеделник четиригодишен връх от 2.885%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна, задържайки се близо до шестседмичното дъно, докоснато във вторник.

Японският Nikkei нарасна с 0.4%, но продължава да губи над 6% за седмицата.

Световният индекс на MSCI отчита понижение в седем от последните осем сесии до сряда, като губи 6.8% в този период.

Щатските индекси изгубиха инерция вчера след ръста от началото на сесия и в крайна сметка S&P 500 приключи с понижение от 0.50%, а Nasdaq Composite затвори с 0.9% надолу.

Индексът на волатилността на Cboe, известен като VIX, падна с 2.3 пункта, до 27.73 пункта, но остава на ниво два пъти по-високо от средното за последните няколко месеца.

Изнесените данни за търговския стокооборот на Китай показаха, че износът и вносът на страната са по-добри от очакваните за януари. Износът нараства с 11.1%, а вносът с 36.9% на годишна база, респективно.

Доларът получи подкрепа след бюджетната сделка във Вашингтон, поскъпвайки спрямо редица валути.

Доларовият индекс нарасна до двуседмичен връх от 90.403 пункта вчера и за последно бе на ниво от 90.251.

Еврото поевтиня до 1.2276 долара, оставайки близо до най-ниското си ниво от две седмици.

Доларът се разменяше срещу 109.35 йени, възстановявайки се от достигнатото вчера дъно от 108.92 йени.

Новозеландският долар падна до четириседмични дъна, след като централната банка на страната занижи прогнозата си за инфлацията до 2020 г.

Кивито поевтиня до 0.7190 щатски долара, което бе най-ниското му ниво от 11 януари.

Скъпоценните метали също отчетоха спад в цените, като златото поевтиня до четириседмично дъно от 1 311.6 долара.

Цените на петрола паднаха, след като изнесените в САЩ данни показаха увеличение на запасите и рекордно високо ниво на производство, което породи опасения за нови разпродажби.

Цената на фючърсите на петрола от сорта брент се понижи до шестседмично дъно от 65.16 долара за барел.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха до едномесечно дъно от 61.25 долара за барел, като за последно се търгуваха на цена от 61.65 долара.