Азиатските акции и доларът не намират посока днес, като вниманието на пазарите е насочено към времето и темповете, с които ще се нормализира паричната политика на САЩ, но инвеститорите получиха известно окуражение от възстановяването при щатските акции в края на вчерашната сесия.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл ще се яви пред банковата комисия в Сената по-късно днес за изслушване за евентуалното му назначаване за втори четиригодишен мандат начело на централната банка на САЩ.

Бързото разпространение на варианта Омикрон на COVID-19 също натежава над пазарите, като броят на хоспитализираните в САЩ с коронавирус достигна рекордно ниво вчера.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.3%, преди да изтрие загубите си.

Японският Nikkei губеше 1.3% след възобновяването на търговията след вчерашния почивен ден. Австралийският основен индекс отстъпва с 0.8%, докато тайванският индекс се понижи с 0.4%, а основният индекс на борсата в Сеул губи 0.3%.

Хонконгският основен индекс Hang Seng нараства с 0.1%, а индексът на китайските сини чипове на CSI300 също бележи леко повишение.

Данните за инфлацията в САЩ за декември се очаква да бъдат публикувани утре, като прогнозите са за 7% основна инфлация при потребителските цени на годишна база, което засилва аргументите за по-скорошно вдигане на лихвените проценти, пише Ройтерс.

Как обратното изкупуване на акции помогна на пазарната оценка на Apple?За кратък период от време вчера Apple стана първата компания в света с пазарна капитализация в размер на над 3 трлн. долара, преди в крайна сметка да затвори малко под тази пазарна оценка

През декември Фед обяви планове за затягане на паричната политика, като вдигане на лихвите вероятно може да има още през март.

Това обаче беше преди да стане ясно точно колко бързо ще се разпространи вариантът Омикрон, като тази седмица е първата възможност Пауъл да изкаже своето мнение за това как настоящото увеличение в броя на случаите е променило възгледите му.

Някои от най-големите банки на Уолстрийт в момента прогнозират четири повишения на лихвите през тази година, с начало през март.

Вчера щатският индекс Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.45%, докато S&P 500 изгуби 0.14%.

Технологичните акции оглавиха спада по-рано през вчерашната сесия, но впоследствие се възстановиха и индексът Nasdaq Composite записа повишение от 0.05%.

Днес доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, се движеше около 95.912.

Индексът достигна 16-месечен връх от 96.938 на 24 ноември, но след това се движи между това ниво и 95.544, което беше достигнато седмица по-късно.

Доходността по щатските 10-годишни облигации достигна 1.8080% в щатска сесия вчера, което беше най-високото ниво от януари 2020 г., след като нарасна с 25 базисни пункта през миналата седмица. Впоследствие доходността отстъпи до 1.7568%.

Цените на петрола нарастват днес, след като отчитаха понижение в предходните два дни. Фючърсите на петрола от сорта брент нараснаха с 0.3% до 81.1 долара за барел, след като в предходната сесия отчетоха понижение от 1%.