Азиатските акции поскъпват днес, като ръстът се оглавява от следизборния скок на японския индекс Nikkei, въпреки че цените на държавните облигации се колебаеха, а доларът поскъпва, докато трейдърите се готвят за срещите за определяне на паричните политика на централните банки на Англия, САЩ и Австралия през тази седмица.

Японският Nikkei нарасна с 2.3% до едномесечен връх, след като Либерално-демократическата партия на японския премиер Фумио Кишида се справи по-добре от очакваното на вчерашните избори, като екзит половете показват, че тя с лекота запазва мнозинството си в парламента.

Търговията на останалите азиатски пазари бе спокойна, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи леко повишение. Изнесените през уикенда данни показаха по-голям от очакваното свиване на китайската фабрична дейност, което се отрази на пазарните нагласи днес.

Основното събитие тази седмица е срещата на Федералния резерв на САЩ, като срещите на Централната банка на Англия и Централната банка на Австралия също имат потенциал да повлияят на пазарите.

Фед, чиято двудневна среща завършва в сряда, се очаква да обяви, че ще започне да ограничава изкупуванията на облигации, въпреки че фокусът на пазарите е върху вдигането на лихвите.

Перспективите за по-ранно повишение на лихвите се отразиха на по-дългосрочните държавни облигации по света, ограничавайки ликвидността в последните седмици, въпреки че днес търговията бе малко по-спокойна.

Щатските борсови индекси записаха повишения през октомвриВ исторически план октомври е известен с големите пазарни сривове, но тази година месецът бе благосклонен към щатски акции

Доходността по 2-годшните щатски държавни облигации нарасна с 2 базисни пункта по време на азиатската сесия до 0.5227%. Доходността по 10-годишните книжа отчита повишение от 1.2 базисни пункта до 1.5732%. Октомври ба най-лошият месец за двегодишните щатски държавни ценни книжа от повече от три години.

На валутните пазари доларът запазва ръста си от петък и дори поскъпва леко спрямо чувствителните към риска австралийски и новозеландски долар. Щатската валута също така се оскъпи до 114.26 спрямо йената и до 1.1554 спрямо еврото.

Британският паунд поевтинява до двуседмично дъно от 1.3663 долара преди очакваната среща на централната банка в четвъртък.

Цените на суровините отстъпват леко днес като фючърсите на петрола от сорта Брент поевтиняват с 0.2% до 83.45 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 0.6% до 83.06 долара за барел.

По-скъпият долар се отрази на златото, което се търгува на цена от около 1 781 долара за тройунция.