Азиатските акции поскъпват днес, а щатският долар се задържа близо до многомесечни върхове, след като вероятността от още трилиони долари фискални разходи подкрепи перспективите около световния икономически растеж.

Оптимизмът относно щатската икономика подпомогна ръста на Уолстрийт в края на петъчната сесия, а до неделя около 143 милиона дози ваксини бяха поставени на близо 94 милиона души.

Президентът Джо Байдън се очаква в сряда да даде подробности относно своите инфраструктурни планове, а очакваните в петък данни ще покажат, според прогнозите, че щатската икономика е създала 630 000 нови работни места през настоящия месец, като дори се говори и за 1 милион.

“Ние очакваме световната икономика да нарасне с 6.4% тази година, подсилена от големите стимули в САЩ, което пък да повлияе положително на останалата част от света,” заяви пред Ройтерст икономистът в Barclays Кристиян Келер.

“Нарастващата инфлация в идните месеци би трябвало да е преходна, а централните банки изглежда са готови да я пренебрегнат.”

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1%, като обемите на търговия бяха ограничени от наближаването на края на тримесечието.

Японският Nikkei добави 1%, макар че част от пазарните участници бяха изнервени от обявената от Nomura загуба в щатското й подразделение, която може да достигне 2 млрд. долара.

Фючърсите на технологичния индекс Nasdaq засега бележат понижение от 0.4%, докато тези на S&P 500 отстъпват с 0.3%.

Перспективите за ускорен икономически растеж предизвикаха спекулации за нарастване на инфлацията и натежаха над цените на щатските държавни облигации. Доходността по 10-годишните книжа нараства до 1.67%, и се доближи до достигнатия наскоро 13-месечен връх от 1.754%.

Лихвите по европейските държавни облигации бяха ограничени от активното изкупуване от страна на ЕЦБ. Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.1786 спрямо долара, след като миналата седмица падна до петмесечно дъно от 1.1760.

Доларът се представя добре и спрямо йената при 109.70, след като в петък достигна най-високото си ниво от юни при 109.84. Доларовият индекс беше на ниво от 92.776, след като преди това се повиши до 3.5-месечен максимум.

Ръстът при доходността по държавните облигации натежа над златото, което не предлага фиксирана доходност. Металът поевтинява до 1 730 долара за тройунция.

Цените на петрола и на суровините като цяло бяха подкрепени от спекулациите, че блокадата на Суецкия канал може да продължи със седмици, което да доведе до забавянето на доставките на милиони барела петрол на ден. В момента има около 300 плавателни съда, които чакат да минат оттам.

Пазарът ще бъде предпазлив и преди срещата на ОПЕК тази седмица, на която ще се вземе решение дали ограниченията върху производството да бъдат продължени или не.

Брентът поевтинява със 7 цента, до 64.50 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) губи 24 цента - до 60.73 долара за барел.