Азиатските акции се стабилизираха днес, а фючърсите на щатските борсови индекс отчитат предпазливи повишения преди очакваните данни за инфлацията в САЩ по-късно през седмицата.

Еврото поскъпна до седемгодишен връх спрямо йената на фона на очаквaнията за затягане на паричната политика от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Цените на петрола се повишават, след като Саудитска Арабия вдигна рязко цените за продажбите си на суровината през юли.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.1%, докато японският Nikkei изтри загубите си от по-рано през деня и отчиташе повишение от 0.3%.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитаха повишение от 0.4%, а тези на Nasdaq нарастват с 0.6%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 отчитаха ръст от 0.6%, докато тези на FTSE бележат повишение от 0.9%.

Лекторите на Шумът на парите: Явор АчевОчакванията си за финансовите пазари ще сподели през публиката на Шумът на парите 2022 мениджърът за България на Амунди Асет Мениджмънт Явор Ачев

Индексът на китайските сини чипове CSI300 се повиши с 1.2%, след като стана ясно, че секторът на услугите в страната се свива през май, но индексът Caixin нараства до 41.4 пункта, в сравнение с 36.2 в предходния месец, информира Ройтерс.

Пазарите ще очакват данните за потребителските цени в САЩ в петък, особено след като инфлацията в ЕС шокира през миналата седмица мнозина с рекордни стойности.

Прогнозите са за рязко повишение от 0.7% през май, въпреки че годишният темп на инфлацията се очаква да се задържи на 8.3%, а основната инфлация да се забави до 5.9%.

Висока инфлация би засилила очакванията за агресивно затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв, като пазарите вече очакват повишения от по половин процентен пункт на срещите на централната банка на САЩ през юни и юли.

Европейската централна банка ще проведе своята среща в четвъртък, а президентът Кристин Лагард се очаква да потвърди края на програмата за изкупуване на облигации през този месец и първи повишение на лихвите през юли.

Вероятността лихвите да излязат на положителна територия тази година помогна на еврото да се стабилизира при 1.0722 долара - далече от достигнатото наскоро дъно от 1.0348, въпреки че европейската валута не успя да преодолее съпротивата при 1.0786.

Еврото също така поскъпна до 7-годишен връх спрямо йената при 140.35, след като се оскъпи с 2.9% миналата седмица. Доларът се задържа при 130.60 спрямо йената, след като поскъпна също с 2.9% миналата седмица.

Младите индийци инвестират в криптовалути, а не в златоПрез 2021 г. Индия се нареди на второ място след Виетнам в класацията на страните с най-бърз растеж на потребителите на криптовалути

Доларовият индекс беше на ниво от 102.110, след като се повиши с 0.4% миналата седмица.

На суровинните пазари фючърсите на пшеницата скочиха с 4%, след като Русия изстреля ракети по украинската столица Киев, което ограничи надеждите за прогрес в мирните преговори.

Златото се търгува на ниво от 1 854 долара за тройунция, като цената се задържа в малък рейндж в последните няколко седмици.

Цените на петрола се повишиха, след като Саудитска Арабия повиши цените за доставките си за Азия, а инвеститори смятат, че планираните увеличения на производството от страна на ОПЕК няма да са достатъчни, за да задоволят търсенето.

Брентът поскъпва с 97 цента днес до 120.69 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) нараства с 1.01 до 119.88 долара за барел.