Азиатските акции се доближиха до 20-месечен връх днес, след като индексите на Уолстрийт продължиха с рекордите вследствие на солидните данни за щатската икономика и ликвидната подкрепа от страна на Федералния резерв.

Цените на петрола скочиха, след като петролните полета в Югозападна Либия започнаха да затварят, след като силите, лоялни на Халифа Хафтар, затвориха петролопровод, с което вероятно ограничиха значително производството на страната.

Оборотите в ранната азиатска сесия бяха ниски, а пазарите на акции и облигации в САЩ са затворени за деня на Мартин Лутър Кинг.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1%, след като в предходната сесия записа най-високото си ниво на затваряне от юни 2018 г. Японският Nikkei добави 0.2%, доближавайки се до 15-месечен максимум.

Китайските акции започнаха сесията силно, като индексът на сините чипове CSI300 нараства с 0.2%.

Австралийският основен индекс записа ново рекордно високо ниво, докато южнокорейският KOSPI беше близо до най-високото си ниво от октомври 2018 г. Фючърстите на щатския S&P 500 добавиха 0.1%.

Тази седмица фокусът ще бъде върху корпоративните отчети, като Netflix Inc, Intel Corp и Texas Instruments Inc се очаква да обявят финансовите си резултати. Срещите на централните банки на ЕС, Канада и Япония пък имат насрочени срещи за определяне на паричната политика.

Нагласите бяха подкрепени от неспиращите рекорди на Уолстрийт. Само три седмици след началото на новата година S&P 500 бележи ръст от над 3%, а NASDAQ нараства с близо 5%.

Силата на Уолстрийт се дължи до голяма степен на решението на Федералния резерв от септември да ограничи нарастващите лихви по репо сделките, като залее пазарите с кеш, казва пред Ройтерс Рей Атрил от National Australia Bank.

Анализатори от BofA Global Research отбелязаха, че борсовата капитализация в световен мащаб е нараснала с 13 трлн. долара от достигнатите през септември дъна и че S&P 500 е на едва 5% от постигането на най-голямото си поскъпване в историята.

Поредицата от солидни новини за щатската икономика подкрепи долара най-вече срещу считаната за валута убежище японска йена. Доларът се търгуваше на ниво от 110.19 спрямо йената, след като поскъпна до осеммесечен връх от 110.28 миналата седмица.

Еврото се търгуваше срещу 1.1095 долара, докато британският паунд се задържа на нивото от 1.3000 спрямо щатската валута, след като слабите новини за британската икономика породиха спекулации за понижение на лихвите.

Доларовият индекс остава почти без промяна на ниво от 97.616, след като се отдалечи от достигнатото наскоро дъно от 96.355.

Спот цената на златото беше на ниво от 1 557.75 долара за тройунция, след като достигна до седемгодишен връх от 1 610.90 по-рано през месеца в разгара на конфликта между Иран и САЩ.

Опасенията около производството на Либия повишиха цените на петрола.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха със 76 цента, до 65.61 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 61 цента, до 59.15 долара за барел.