Азиатските акции и щатските индексни фючърсите бележат понижения днес, след като песимизмът около световния икономически растеж отблъсна инвеститорите от рисковите активи. Британският паунд се колабаеше, след като последният план за брекзит дойде и замина без особен прогрес.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.5%, отдалечавайки се от достигнатия наскоро седемеседмичен връх.

Загубите бяха оглавени от китайските акции, като индексът на сините чипове CSI300 отстъпва с 0.6%. Хонконгският Hang Seng отчита понижение от 0.4%, докато основният австралийски индекс падна с 0.5%.

Японският Nikkei, който отвори с повишение, остава без промяна. Щатските индексни фючърси губят по около 0.5%.

Щатските пазари бяха затворени вчера заради празник. Цените на акциите в Европа и Латинска Америка бяха засегнати след излизането на данните за забавянето на ръста на китайската икономика.

Международният валутен фонд допълнително засили нагласите към предпазливост и несигурността, след като понижи прогнозата си за ръста на световната икономика. Проучване пък показа, че песимизмът сред бизнес ръководители се засилва с оглед на напрежението около търговския стокообмен.

Мрачните прогнози на МВФ, публикувани в навечерието на срещата на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, очертаха предизвикателствата, пред които са изправени политиците - от търговската война между САЩ и Китай до брекзит.

“Това е второто поредно занижаване на прогнозите на МВФ,” отбелязаха анализатори от ANZ.

Като последствие от избягването на риска австралийският долар поевтиня до 0.7155 щатски долара и е на път да запише спад в трета поредна сесия.

Британският паунд се търгуваше около нивото от 1.2887 долара, след като британският премиер Тереза Мей отказа да изключи брекзит без сделка като евентуален изход от патовата ситуация.

Вчера Мей обеща пред парламента да промени отхвърлената сделка, като потърси допълнителни отстъпки от ЕС.

“Всякакво поскъпване на паунда в краткосрочен план може да бде ограничено,” прогнозира пред Ройтерс Лиъм Пийч от Capital Economics. “Несигурността ще продължи по време на удължените преговори и няма гаранция, че ще трае само в кратък период от време.”

Доларът се задържа близо до нивото от 109.62 спрямо японската йена, докато еврото се търгуваше близо до долната граница на рейнджа си от последните сесии при 1.1369 долара. Доларовият индекс остава почти без промяна на ниво от 96.324.

При суровините опасенията около световния икономически растеж понижиха цените на петрола, като брентът губи 14 цента, до 62.60 долара за барел, а щатският лек суров петрол поевтинява със 7 цента, до 53.73 долара за барел.