Индексът, следящ представянето на азиатските акции, ограничи ръста си от по-рано през деня на фона на влошаващите се отношения между САЩ и Китай. Основният индекс в Хонконг продължи да пада вследствие на нарастващите опасения относно стабилността в града.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.1%, след като стартира в повишение днешната сесия. Китайският индекс на сините чипове CSI300 пък отчита спад от 0.2%.

Хонконгският Hang Seng падна с 1.4% до двумесечно дъно, след спад от 5.5% в петък.

Индексите в Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия днес бележат повишения, a е-mini фючърсите на щатския S&P500 също отчитат ръст.

Японският Nikkei скочи с 1.5% след като вестник Nikkei излезе с публикация, че страната обмисля нови стимули за икономиката на стойност над 929 млрд. долара, които ще се състоят основно от финансови програми в помощ на компаниите, засегнати от пандемията от коронавирус.

Анализатори очакват ограничени движения на пазарите днес, тъй като щатските и британските пазари са затворени заради празници.

Световните пазари на акции скочиха с около 30%, откакто паднаха до дъно в началото на март, което се дължи основно на предоставяните от държавите стимули.

Световните финансови пазари вече изпитваха затруднения в справянето си с огромната икономическа несигурност, произтичаща от блокадите около COVID-19, като централните банки понижиха лихвите и наляха огромни суми пари в банковите системи.

Отделните правителства също обявиха, че отделят сериозни средства в подкрепа на икономическия растеж. Оптимизмът около отварянето на икономиките и стимулите обаче отслабва.

Инвеститорите бяха разтърсени в петък, след като Китай предложи въвеждането на нови закони за националната сигурност в Хонконг, които критици считат за повратен момент за бившата британска колония.

Предложението предизвика недоволството на жители на Хонконг, които пренебрегнаха правилата за социално дистанциране и протестираха по улиците, а САЩ предупредиха, че този ход на Китай ще доведе до санкции.

От министерството на търговията на САЩ реагираха като добавиха 33 китайски компании и други институции към черния списък свързани с нарушаване на човешките права и във връзка със защита на националната си сигурност.

Отношенията между САЩ и Китай отново се влошиха след началото на пандемията, като администрациите на президентите Доналд Тръмп и Си Дзинпин си разменят критики относно пандемията, в това число и такива за прикриване на информация и липса на прозрачност, пише Ройтерс.

Двете суперсили влязоха в спор и относно Хонконг, човешките права, търговията и подкрепата на САЩ за Тайван.

По-късно днес вниманието на инвеститорите ще се насочи към Германия, където се очаква проучването на института IFO за май. Прогнозите са че данните ще покажат известно подобрение от рекордно ниска база.

Реакцията при валутите днес бе минимална.

Щатският долар поскъпва до 107.65 спрямо йената. Еврото се задържа близо до едноседмичното дъно от 1.0895 спрямо долара. Британският паунд нарасна с 0.1% до 1.2176 долара, докато австралийският долар остана без промяна на ниво от 0.6533 щатски долара след пониженията от четвъртък и петък.

Нарастващото напрежение в сектора на търговията засегна цените на петрола като щатският лек суров петрол поевтиня с 10 цента, или 0.3%, до 33.15 долара за барел. Брентът отстъпва с 25 цента, или 0.7%, до 34.88 долара за барел.

Спот цената на златото се понижава с 0.4% до 1 727.2 долара за тройнуция.