Азиатските акции не успяха да последват примера на Уолстрийт от вчера, след като опасенията около делта варианта на коронавируса надделяха над пазарните нагласи, дори и след като данните за инфлацията в САЩ намалиха страховете около това, че Федералният резерв може да избърза с ограничаването на стимулите си.

Тези данни също така доведоха до отстъплението на долара спрямо повечето основни валути, а доходността по щатските държавни облигации се понижи вчера.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита спад от 0.25% днес, повлечен надолу от понижение от 0.24% на индекса на китайските сини чипове CSI300. Хонконгският Hang Seng отстъпва с 0.2%, докато австралийският основен индекс остава почти без промяна, а японският Nikkei нарасна с 0.35%.

Щатските индексни фючърси останаха почти без промяна, като е-mini фючърсите на S&P 500 губят 0.02%.

По-слабото представяне на азиатските основни индекси е в контраст със ситуацията в останалата част от света. Вчера глобалният индекс на MSCI нарасна до ново рекордно ниво.

За сравнение, азиатският основен индекс губи над 10% от върха си, достигнат през февруари.

Кешът на Berkshire Hathaway достигна 144 млрд. долараКомпанията e купила обратно книжа за 6 млрд. долара през тримесечието

"Парите в момента просто са на щатските и европейските пазари, а това са и предпочитаните от нас пазари," казва пред Ройтерс Даниел Лам, старши анализатор в Standard Chartered Wealth Management.

Лам посочи като причина силния отчетен сезон в САЩ и високите нива на ваксинация в Европа, както и предприетите напоследък регулаторни мерки в Китай в сектори, като образованието и технологиите.

"Мисля, че тази ротация от развиващите се към западните пазари може да продължи в краткосрочен план," казва Дейвид Чао, пазарен анализатор в Invesco.

Щатските индекси Dow Jones Industrial Average и S&P 500 затвориха на рекордни нива вчера, след като от министерството на труда на САЩ обявиха най-големия спад в месечната инфлация от 15 месеца, което намали част от опасенията относно повишенията на цените.

Намаляването на опасенията относно инфлацията отслабва натиска върху Федералния резерв за по-ранното ограничаване на изкупуванията на активи, след като силните данни за заетостта от миналата седмица накараха мнозина да смятат, че предстои точно това.

В резултат доходността по щатските държавни облигации вчера падна.

Доходността по 10-годишните книжа днес беше на ниво от 1.3455%, в сравнение с нивото на затваряне от 1.359% в САЩ вчера.

Доларовият индекс днес се движи под четириседмичния си връх, след като вчера записа понижение след спада в доходността по държавния дълг.

Петролът до голяма степен запази ръста си от предходните дни. Щатският лек суров петрол (WTI) днес поевтинява с 0.03%, до 69.23 долара. Цената на брента остава без промяна на ниво от 71.43 долара за барел.

Златото също запази ръста си от вчера, като спот цената на метала губи 0.1%, след като се повиши с 1.3% в предходната сесия. Намаляването на опасенията относно по-високите лихви обикновено подпомага златото, което не носи лихва.