Азиатските акции ограничиха загубите си от по-рано днес, след като изнесените официални данни потвърдиха, че китайската икономика се възстановява през четвъртото тримесечие на 2020 г., което пък частично компенсира разочароващите данни за потребителските разходи в САЩ.

Индексът на китайските сини чипове бележи повишение с 0.8%, след като стана ясно, че икономиката на страната е нараснала с 6.5% на годишна база през четвъртото тримесечие при очакван ръст от 6.1%.

Данните за промишленото производство за декември също бяха по-добри от очакваните, докато тези за продажбите на дребно не оправдаха прогнозите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI ограничи загубите си и отчиташе понижение от 0.3%, след като в последните седмица записа редица рекорди. Японският индекс Nikkei губи 0.8%, отдалечавайки се от 30-годишния си връх.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 се понижиха с 0.2%, въпреки че Уолстрийт днес ще почива заради празник. Фючърсите на EUROSTOXX 50 отстъпват с 0.2%, а тези на FTSE губят 0.1%.

Възходът на китайската икономика е в рязък контраст със САЩ и Европа, където разпространението на коронавируса се отрази на потребителските разходи, което стана ясно и от слабите данни за продажбите на дребно в САЩ, обявени в петък.

2021 може да е годината на стратегията Кучетата на DowПри тази теория всяка от 10-те компании участва с еднакво тегло при изчисляването на доходността - 10%

Има и съмнения каква част от пакета за стимули на новоизбрания президент Джо Байдън ще мине през Конгреса предвид противопоставянето на републиканците и риска от насилие по време на церемонията за встъпването му в длъжност.

Фокусът на инвеститорите се насочва към финансовите отчети, като тази седмица резултатите си се очаква да обявят BofA, Morgan Stanley, Goldman Sachs и Netflix.

Слабите данни за щатската икономика помогнаха на щатските държавни облигации да ограничат част от загубите си от последните дни, а доходността по 10-годишните книжа беше на ниво от 1.087%, в сравнение с достигнатия през миналата седмица връх от 1.187%.

По-трезвото настроение на пазарите, от своя страна, подкрепи долара, при който има много къси позиции. За седмицата до 12 януари спекулантите са увеличи нетните си къси позиции при щатската валута до най-високото им ниво от май 2011 г..

Доларовият индекс се повиши до 90.816, отдалечавайки се от достигнатото наскоро 2.5-годишно дъно от 89.206 пункта.

Еврото отстъпва до 1.2074 спрямо долара, в сравнение с достигнатия за януари връх от 1.2349. Доларът запазва позиции спрямо йената при 103.78 и се търгува доста над достигнатия наскоро минимум от 102.57.

Канадският долар поевтинява до 1.2773 щатски долара, след като Ройтерс информира, че Джо Байдън планира да отнеме разрешителното за петролопровода Keystone XL.

Изборът на Байдън за министър на финансите Джанет Йелън се очаква да изключи като възможност търсенето на обезценяване на долара, когато във вторник се яви пред Конгреса, информира Wall Street Journal.

Цените на петрола бяха повлияни от поскъпването на долара, като металът се търгува на цена от 1 828 долара за тройунция, в сравнение с върха от 1 959 долара за януари.

При петрола имаше известно прибиране на печалби, вследствие на опасенията, че затягането на мерките срещу коронавируса в световен мащаб ще навреди на търсенето.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 52 цента, до 54.58 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол губят 44 цента, до 51.92 долара за барел.