Днес азиатските акции поскъпнаха до най-високите си нива от десетилетие, докато цените на петрола изтриха част от печалбите си, след като преди това бяха скочили до над двегодишни върхове - на фона на антикорупционната чистка в Саудитска Арабия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI продължи ръста си, нараствайки с 0.8%, до най-високото си ниво от ноември 2007 г. Индексът получи подкрепа, след като трите основни щатски индекси затвориха на рекордни нива вчера.

Японският индекс Nikkei обърна посоката и скочи с 1.1%, до близо 26-годишни върхове.

Австралийският основен индекс S&P/ASX 200 добави 0.8%, до най-високото си ниво от февруари 2008 г., подкрепен от високите цени на суровините.

Както се и очакваше, австралийската централна банка остави основната си лихва без промяна на рекордно ниско ниво в 14-а поредна среща и даде индикации, че тази политика ще продължи, на фона на ниската инфлация.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 2 цента, до 57.33 долара за барел, след като вчера проби цената от 56 долара за първи път от повече от две години насам. Цената на петрола от сорта брент се понижи с 10 цента, до 64.17 долара за барел.

Мерките срещу корупцията на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман доведоха до арести на членове на кралското семейство, министри и инвеститори, в това число и на известния милиардер Алуалид бин Талал.

Анализатори смятат, че за момента Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол в света, няма да промени политиката си в подкрепа на цените на суровината, но взетите през уикенда мерки породиха опасения за изтеглянето на близкоизточни пари от световните финансови пазари.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, остана почти без промяна на ниво от 94.735 пункта, информира Reuters.

Доларът поскъпна с 0.2% спрямо йената, до 113.89, но остава доста под 8-месечния си връх от 114.737, достигнат в предходната сесия.

Еврото остава без промяна спрямо долара на ниво от 1.1613.

Липсата на яснота около напредъка на данъчната реформа в САЩ, както и назначаването на нов председател на централната банка, замъгляват перспективите пред долара.

Тази седмица преговарящите за данъчните промени в Камарата на представителите на Конгреса в САЩ ще се опитат да преодолеят различията си и да изготвят план, който да бъде приет до края на месеца.

От Федералния резерв пък потвърдиха вчера, че влиятелният член на централната банка Уилям Дъдли планира да се оттегли до средата на 2018 г.

По-ниските лихви по щатските държавни облигации също натежаха над долара, като лихвата по 10-годишните книжа бе на ниво от 2.325% в азиатската сесия, в сравнение с нивото на затваряне от 2.320 в САЩ. Лихвата бе достигнала седеммесечен връх от 2.47% в края на октомври.

Спот цената на златото се понижава с 0.2%, до 1 279.56 долара за тройунция, след като поскъпна с близо 1% в предходната сесия.