Цените на акциите в Азия отстъпиха от десетгодишните си върхове, записвайки понижения във втора поредна сесия, докато щатският долар се търгуваше почти без изменения преди важното гласуване на данъчната реформа в Сената.

Инвеститорското доверие в Китай беше повлияно от нарастващите лихви, след като Пекин се намеси с мерки срещу сенчестото банкиране и други рискови форми на финансиране. По-високите лихви заплашват да свият корпоративните печалби.

Основният китайски борсов индекс CSI300 скача с 22% през 2017 г., като ръстът е концентриран в няколко акции с голяма тежест в него. Индексът губи 0.3% днес, докато понижението при шанхайския SSE Composite е от 0.2%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 0.3% от достигнатия миналата седмица връх от 570.21 пункта. Индексът е на път да завърши ноември на положителна територия, след като почти през цялата година бе във възходящ тренд и отчете месечен спад само веднъж.

Основният австралийски индекс остава без промяна, докато японският Nikkei 225 добави 0.2%.

Индексите на Уолстрийт записаха разнопосочни представяния вчера, като S&P 500 отчете леко понижение, Nasdaq изгуби 0.1%, а Dow Jones добави 0.1%.

Доларът бележи лек спад спрямо йената при ниво от 111.27 и се намира близо до достигнатото наскоро 2.5-годишно дъно, тъй като биковете се опасяват от евентуални забавяния в данъчната реформа.

Еврото бе стабилно на ниво от 1.1898 долара, близо до двумесечен връх.

Вчера доларът получи краткосрочен импулс, след като президентът Доналд Тръмп написа в Twitter, че проектозаконът за данъците “се получава много добре”.

Съобщението дойде след среща със законодатели републиканци преди ключовото гласуване в Сената, което може да бъде насрочено още за четвъртък.

Отделно, банковата комисия към Сената днес ще има заседание за потвърждаване на номинацията на Джером Пауъл за председател на Федералния резерв. Ако номинацията бъде потвърдена, Пауъл ще трябва да балансира затягането на паричната политика с все още слабия ръст на заплащането и ниската инфлация.

Пазарът на облигации се опасява, че Фед ще вдигне лихвите прекалено много, като така ще остави инфлацията прекалено ниска и в крайна сметка ще забави ръста на икономиката.

На суровинните пазари щатският лек суров петрол поевтинява с 29 цента, до 57.82 долара за барел, след като вчера цената се понижи с повече от долар. Петролът от сорта брент губи 13 цента, до 63.71 долара за барел, но се търгува недалече от близо 2.5-годишния връх от 64.65 долара, докоснат по-рано през месеца.

Спот цената на златото записа лек спад до 1 293.30 за тройунция.