Азиатските акции си поеха глътка въздух днес, докато доходността по щатските държавни облигации достигна 10-месечни върхове, след като тази седмица в САЩ се очаква да бъдат обявени нови фискални планове за “трилиони долари”, което предизвика глобална рефлационна търговия.

Инвеститорите следят предпазливо случващото се на политическата сцена в САЩ, където се засилва натискът за импийчмънт на президента Доналд Тръмп.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%, след като миналата седмица скочи с 5% - до рекордно ниво.

Японските пазари днес са затворени заради празник, но Nikkei приключи петъчната сесия на 30-годишен връх.

Южнокорейският KOSPI днес се търгува без промяна, докато индексът на китайските сини чипове отчита повишение от 0.7%.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат понижение от 0.6%, отстъпвайки от рекордното си ниво, след като през миналата седмица индексът нарасна с 1.8%. Тези на EUROSTOXX 50 губят 0.1%, докато фючърсите на FTSE се търгуват без промяна.

Доходността по щатските държавни облигации с по-дългосрочен падеж беше на най-високото си ниво от март, след като слабите данни за заетостта в АЩ от петък подхраниха спекулациите за допълнителни фискални стимули, след като демократите спечелиха пълен контрол над властта в САЩ.

Новоизбраният президент Джо Байдън се очаква да обяви планове за нови стимули на стойност „трилиони“ долари тази седмица, за по-голяма част от които ще бъде плащано с все повече дълг.

Междувременно, Федералният резерв изглежда няма да проблем да постави тежестта върху фискалната политика, като вицепрезидентът на централната банка на САЩ Ричард Кларида заяви, че скоро няма да има промяна в 120-те млрд. дълг, които Фед купува всеки месец.

Тъй като Фед няма желание да купува повече облигации с по-дългосрочен падеж, лихвата по 10-годишните щатските държавни облигации скочи с близо 20 базисни пункта миналата седмица - до 1.12%, което беше най-високото й седмично повишение от юни.

Бъфет спечели 50 млрд. долара през 2020 г. от инвестицията си в Apple“Това е най-добрият бизнес в света, който познавам“, каза Бъфет за Apple през 2020 г.

Марк Кабана от Bank of America пък предупреди, че стимулите може допълнително да поставят под натиск долара, пише Ройтерс.

Тази седмица инвеститорите насочват поглед и към тримесечните отчети на компаниите, като JP Morgan, Citigroup и Wells Fargo са сред първите, които ще обявяват финансовите си резултати за четвъртото тримесечие на 15 януари.

Повишението на лихвите, от своя страна, оказва известна подкрепа на долара, като доларовият индекс нарасна до 90.439 пункта, след като в края на миналата седмица беше на ниво от 89.206.

Еврото отстъпи до 1.2170 спрямо долара, след като наскоро достигна връх от 1.2349, пробивайки подкрепата при 1.2190. Доларът също така поскъпна до 104.18 спрямо йената, след като през миналата седмица падна до 102.57.

Внезапното повишение на доходността по щатските държавни облигации се отрази негативно на златото, което не носи лихва и металът поевтиня с 1.1%, до 1 828 долара за тройунция, след като наскоро цената му беше достигнала 1 959 долара.

Цените на петрола се сблъскаха с прибиране на печалби, след като в петък достигнаха най-високите си нива от близо година, поскъпвайки с 8% за седмицата след поетия от Судитска Арабия ангажимент за намаляване на производството на суровината.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 48 цента, до 55.51 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол изгубиха 28 цента, до 51.96 долара за барел.