Азиатските акции паднаха до 14-месечно дъно вследствие на опасенията на инвеститорите от евентуално задълбочаване на конфликта между Китай и САЩ. Спадът в цените на акциите на щатските производители на чипове пък също даде отражение в региона.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.4%, след като преди това падна до най-ниското си ниво от средата на юли 2017 г.

Nikkei се понижи с 1% вследствие на поскъпващата йена и на информацията, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да се прицели в Япония относно търговията между двете държави.

Индексът на китайските сини чипове нарасна с 0.8%, след като акциите на компаниите от сферата на здравеопазването поскъпнаха след сериозния спад в цените им в последните месеци заради скандали с ваксини.

Развиващите се пазари в региона изпитват затруднения да се стабилизират след тежката седмица, като Индонезия и Филипините все още страдат сериозно от опасенията от отлив на капитали след кризите в Аржентина и Турция.

Нервите на пазарите са изопнати допълнително и от изтичането тази сутрин на периода за обществено обсъждане на предложените мита върху внос на китайски стоки за 200 млрд. долара. Митата може да влязат в сила малко след това, въпреки че засега няма ясни срокове.

Китай предупреди за ответни действия, ако Вашингтон предприеме нови мерки.

Вчера акциите на производителите на чипове на Уолстрийт се понижиха, а опасенията около засилване на регулациите на социалните медии нараснаха.

S&P 500 изгуби 0.37%, Nasdaq се понижи с 0.91%, а Dow Jones добави незначителните 0.08%.

Всички погледи са насочени към данните за неселскостопанската заетост в САЩ за август, които се очаква да покажат, че щатската икономика е създала 191 000 нови работни места.

Също толкова важни ще бъдат и данните за заплащането в САЩ, където ръст от над прогнозираното повишение от 0.2% ще оскъпи долара и ще постави под натиск цените на щатските държавни облигации.

Доларът има нужда от подкрепа, след като поевтиня спрямо йената и швейцарския франк. Щатската валута се разменяще срещу 110.58 йени, след като падна с 0.7% вчера, което бе най-голямата еднодневна загуба от седем седмици.

Част от понижението дойде, след като автор в Wall Street Journal написа, че Тръмп обмислял да започне търговски спор с Япония.

Доларът също така поевтиня до четиримесечно дъно от около 0.9645 спрямо швейцарския франк. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрамо кошница от шест други основни валути, остава без промяна на ниво от 95.022 пункта, отстъпвайки от върха за седмицата от 95.737.

Еврото се запазва без промяна на ниво от 1.1620 долара, докато британският паунд се търгува при 1.2926 спрямо долара, предвид несигурността около преговорите за брекзит.

На суровинните пазари, поевтиняването на долара оскъпи леко златото до 1 202.81 долара за тройунция.

Цените на петрола паднаха с над 1% вчера, след като изнесените от САЩ данни показаха неочакван ръст на бензиновите запаси през миналата седмица.

Днес брентът поевтинява с 5 цента до 76.45 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпна с 2 цента до 67.79 долара за барел.