Цените на петрола скочиха, след като лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия и най-големият й съюзник извън организацията - Русия, в неделя опровергаха информацията, че предстои незабавно повишение на производството на суров петрол.

Азиатските акции изпитват затруднения днес, след като поредният кръг от мита между САЩ и Китай и повишението на цените на петрола близо до четиригодишни върхове засилиха опасенията около рисковете за световния икономически растеж.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%. Японският Nikkei 225 пък нарасна с близо 0.2%.

Индексът Shanghai Composite изгуби 0.5%, докато австралийският основен индекс се понижи 0.3%. Пазарите в Хонконг бяха затворени днес заради празник.

Китай и САЩ си наложиха взаимно нови тарифи вчера, като нито една държава изглежда не е в настроение да направи компромис, засилвайки риска от продължителен спор, който може да намали инвестициите и да навреди на световната търговия.

Dow Jones се понижи с около 0.7%, докато S&P 500 изгуби 0.35% вчера.

Напрегнатата обстановка засили предпазливостта преди очакваното вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв тази седмица.

Двудневната среща на Фед започва по-късно днес.

При валутите еврото поевтиня с 0.1%, до 1.1736 долара.

Еврото скочи до 3.5-месечен връх от 1.1815 вчера. След като президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, че очаква ръст на инфлацията в еврозоната, което подкрепя ограничаването на програмата на финансовата институция ECB.

Преди очакваното вдигане на лихвите от страна на Фед, доларът поскъпна до двумесечен връх от 113.00 йени, преди да отстъпи до 112.825.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, добави 0.15%, до 94.320 пункта.

Китайският юан отстъпва леко до 6.8637 спрямо долара.

Австралийският долар остава почти без промяна на ниво от 0.7247 щатски долара, след като поевтиня с 0.5% вчера.

Фючърсите на петрола от сорта брент добавиха 0.2% към цената си, до 81.32 долара за барел, след като вчера поскъпнаха с 3%, до 81.48, което бе най-високото ниво от ноември 2014 г.

Цените на петрола скочиха, след като лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия и най-големият й съюзник извън организацията - Русия, в неделя изключиха възможността за незабавно повишение на производството на суров петрол, което на практика означаваше отказ на призивите на президента на САЩ Доналд Тръмп за охлаждане на пазара.

Нещо повече, от ноември САЩ ще наложи санкции върху износа на петрол от страна на Иран, а Вашингтон оказва натиск върху правителства и компании по света също да участват в това и да ограничат покупките на петрол от Техеран.