Азиатските акции поевтиняват днес, докато инвеститорите са в очакване на решенията на Федералния резерв относно паричната политика на централната банка на САЩ.

Междувременно, фючърсите на щатския технологичен индекс Nasdaq нарастват, след като Microsoft вчера обяви по-добри от очакваните резултати.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижава с 0.3%, повлечен надолу от прибирането на печалби, след като някои инвеститори подхождат предпазливо към нарасналите цени на рисковите активи.

Японският индекс Nikkei бележи ръст от 0.2%, а технологичните пазари в региона, като Южна Корея и Тайван, отчитат леки повишения, подпомогнати от ръста от 0.5% на фючърсите на Nasdaq, след излизането на финансовия отчет на Microsoft.

Акциите на Microsoft поскъпнаха с 4% в следборсовата търговия, след като стана ясно, че приходите на подразделението за облачни технологии на софтуерния гигант - Аzure, отчита 50% скок на приходите.

Резултатите повишиха оптимизма по отношение на останалите щатски технологични гиганти, в това число Apple и Facebook, чиито резултати се очакват по-късно днес.

“Резултатите на Microsoft бяха превъзходни, дори и на фона на големите пазарни очаквания,” казва пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

В пика си през август общата пазарна капитализация на петте най-големи щатски технологични компании, сред които попадат още Amazon и Alphabet, достигна 24.6% от тази на щатския индекс S&P500.

Това е най-високо платеният банкер в САЩВъпреки пандемията заплащането на Джеймс Горман е било увеличено с 22% през миналата година

Фючърсите на S&P500 днес се търгуват почти без промяна, ограничени от предпазливостта на инвеститорите преди срещата на Фед.

S&P500 в момента се търгува при съотношение цена/печалба от 22.7, близо до пика си от 23.1 от септември, което беше най-високото ниво от дотком балона през 2000 г.

По-късно днес Федералният резерв ще обяви резултатите от двудневната си среща. Анализаторите очакват централната банка да се придържа към досегашната си политика с цел подпомагане на възстановяването на икономиката.

Случващото се в Конгреса около новия план за стимули на стойност 1.9 трлн. долара също ще бъде на фокус.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации беше на ниво от 1.040%, след като падна до триседмично дъно от 1.028% вчера, вследствие на нарастващите спекулации, че президентът Джо Байдън може да ограничи и евентуално да забави амбициозния си план за стимули.

Щатският долар се търгува почти без промяна, тъй като инвеститорите изчакват решението на Фед за евентуални индикации дали да купуват по-рискови активи.

Доларовият индекс флиртуваше с достигнатото за седмицата дъно от 90.211, докато еврото запазва позиции при 1.2162 спрямо щатската валута.

Британският паунд поскъпна с 0.1%, до 1.3735 долара, което беше най-високото ниво от май 2018 г., докато японската йена отстъпи леко до 103.71.

Австралийският долар остава почти без промяна на ниво от 0.7744 щатски долара, като почти не реагира на данните за инфлацията в страната.

Цените на петрола бяха подкрепени от икономическия оптимизъм, като фючърсите на щатския лек суров петрол отчитат повишение от 0.3% до 52.79 долара за барел.

Международният валутен фонд завиши прогнозата си за ръста на световната икономика за 2021 г., както се и очакваше, а мнозина инвеститори прогнозират, че икономическото възстановяване от пандемията ще продължи.