Азиатските акции поскъпнаха до 10-годишен връх на фона на солидния икономически растеж в световен мащаб. В същото време цените на петрола продължиха ръста си вследствие на очакванията, че големите производители ще запазят ограниченията си в производството.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.6%, като ръстът се оглавяваше от 1.1% повишение в Южна Корея. Японският индекс Nikkei добави 1.4%.

През миналото тримесечие икономическият растеж на Южна Корея се е ускорил до най-бързите си темпове от седем години насам, докато този в Тайван е най-голям за последните 2.5 години.

Предварителните данни за БВП за САЩ за периода юли-септември също показаха ръст от 3.0%, което е доста над средното ниво от малко над 2.0% от финансовата криза през 2008-09 насам.

Трите основни индекса на Уолстройт записаха повишения вчера, завършвайки октомври с най-големия си месечен ръст от февруари насам.

Инвеститорите се фокусират върху напредъка на даъчните реформи на администрацията на Доналд Тръмп, както и върху изявлението на президента за назначаването на нов председател на Федералния резерв, което се очаква в четвъртък.

Решението на Тръмп за избор на нов председател засенчва двудневната среща на Фед, която започна вчера и на която се очаква централната банка да остави лихвите без промяна.

Тръмп вероятно ще избере Джером Пауъл, които предпочита политика на по-ниски лихви, което е считано за положително за капиталовия пазар, според източници на Reuters.

Очакванията, че Пауъл ще оглави Фед, помогнаха за понижаването на лихвите по щатските държавни облигации и обезценяването на долара през тази седмица.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 94.66 пункта, след като миналата седмица достигна тримесечен връх от 95.15 пункта.

Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1635 спрямо долара, но се търгува близо до тримесечното дъно от 1.1574, достигнато в петък.

Доларът се разменяше срещу 113.86 йени и бележи лек ръст за деня, отстъпвайки обаче от достигнатия в петък връх от 114.45 йени.

Новозеландският долар скочи с 0.7% до 0.6897 щатски долара, след като нивото на безработицата в САЩ се понижи с повече от очакваното до деветгодишно дъно от 4.6%.

Биткойнът поскъпна до ново рекордно ниво вчера, след като CME Group Inc, най-големият борсов оператор на деривативни инструменти обяви в света, че ще пусне фючърси на криптовалутата по-късно през годината, което ще е сериозна стъпка на биткойн към легитимност.

За последно биткойнът се търгуваше срещу 6 395.52 долара, губейки 0.6%, след като вчера достигна 6 449.78 долара.

Цените на петрола продължиха ръста си, който започна в началото на октомври, и който до голяма степен се дължи на очакванията, че страните производителки на петрол ще се споразуменият за продължаване на ограниченията в производството в края на този месец.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха до двегодишен връх от 61.41 долара за барел вчера и бяха на ниво от 61.16 долара в ранната търговия в Азия днес, нараствайки с 0.4%.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се задържаха на ниво от 54.87 долара за барел, близо до осеммесечния си връх от 54.85 долара за барел, достигнати във вторник.

Спредът между двата контракта достигна 6.99 долара във вторник, като това е най-високото му ниво от повече от две години.