Азиатските акции поскъпнаха до 6.5-месечен връх, след като добрите данни за щатската икономика и оптимизма в технологичния сектор оскъпиха акциите на компаниите от технологичния сектор, което пък помогна за намаляването на част от притесненията, породени от предпазливите прогнози на Федералния резерв за най-голямата икономика в света.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, като технологичният сектор оглави ръста с повишение от 0.5%. Японският Nikkei изгуби 0.2% за деня.

На Уолстрийт вчера S&P 500 добави 1.09%, докато технологичният Nasdaq Composite скочи с 1.42%, като и двата индекса нараснаха до петмесечни върхове.

Apple Inc оглави ръста на технологичния сектор, като акциите на компанията поскъпнаха с 3.7%, преди очакваното през следващата седмица представяне на новата й стрийминг услуга.

Индексът Philadelphia SE Semiconductor Index скочи с 3.5%, доближавайки се до историческия си връх, достигнат преди около година.

Изнесените вчера данни за щатската икономика също бяха оптимистични, като броят на първоначалните молби за помощи при безработица падна с повече от очакваното, а фабричната активност в средноатлантическия регион скочи рязко.

Доларът също тръгна нагоре, като доларовият индекс се повиши до 96.327 пункта, след като в сряда падна до 1.5-месечно дъно от 95.735.

Еврото се търгуваше срещу 1.1374 долара, като остава без промяна за деня и на разстояние от достигнатия в сряда 1.5-месечен минимум от 1.14485.

Доларът се разменяше срещу 110.74 йени, след като падна до петседмично дъно от 110.30 вчера.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации бе на ниво от 2.530%, след като вчера се понижи до 2.500%, което бе най-ниското от началото на януари миналата година.

Лихвата по петгодишните книжа се понижи до 2.34%.

Друг облак, който е надвиснал над пазарите, е брекзит, като британският паунд понесе нови удари вследствие на опасенията относно евентуален брекзит без сделка.

Лидерите в ЕС заявиха, че Великобритания може да напусне ЕС без сделка на 12 април, ако британският парламент не подкрепи следващата седмица споразумението на Тереза Мей с Брюксел.

ЕС дава на Мей отстрочка от два месеца - до 22 май, за напускане на съюза, ако спечели вота в парламента следващата седмица.

Паундът се разменяше срещу 1.3136 долара, след като падна до 1.3004 в предходния ден. Спрямо еврото паундът се понижи до едномесечно дъно от 0.8722 вчера и за последно се търгуваше на ниво от 0.8664.

Цените на петрол бележат понижения, но се задържат близо до върховете си за 2019 г., достигнати в предходния ден, след като получиха подкрепа от ограниченията в производството на ОПЕК и санкциите на САЩ срещу ключови производители, като Иран и Венецуела.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 0.3%, до 67.65 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол също изгубиха 0.3%, до 59.81 долара за барел.