Азиатските акции поскъпнаха до близо тримесечен връх днес, след като надеждите за допълнителни стимули и облекчаване на ограничителните мерки по света надделяха над опасенията около коронавируса и протестите в САЩ.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 1.3%, продължавайки ръста си в пети пореден ден, като достигна до най-високото си ниво от 9 март.

Японският Nikkei нарасна с 1.2% - до най-високото си ниво от края на февруари, докато индексът на китайските сини чипове CSI300 записа повишение от 0.4% и проби над майския си връх, за да достигне до 12-седмичен максимум.

E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 бележат повишение от 0.2% в ранната азиатска сесия, увеличавайки ръста си от началото на седмицата до 1.4%.

“Добрите времена продължават на пазарите на рискови активи,” казва Мазен Иса, старши валутен анализатор в TD Securities, цитиран от Ройтерс. “Интензивният ръст при акциите в САЩ изглежда се пренася извън страната.”

Глобалният индекс на MSCI се повиши с 0.3%, увеличавайки ръста си от достигнатото на 23 март дъно до близо 36%. Въпреки блокадите с цел ограничаване на пандемията от COVID-19, които доведоха до свиването на много икономики, глобалният индекс губи едва под 8% от началото на годината.

100 долара, които можеха да променят живота виРъст от 1177 пъти на инвестицията ви

Има някои признаци на възстановяване на бизнес дейността, докато правителствата бавно рестартират икономиките си.

В Китай, която успя да се справи със заразата през март, индексът, следящ активността в сектора на услугите, се възстановява през май до нивата си отпреди епидемията.

Различни данни с висока честотност, като резервации за ресторанти и мобилност, показват, че активността също постепенно се възстановява в много от развитите страни, след като достигна дъно през април.

Въпреки това, някои анализатори предупреждават, че поскъпването на акциите се движи основно от спекуланти, които покриват късите си позиции, след като са продали акции преди това.

Има различни рискове, които биха могли да се отразят на световната икономика, в това число втора вълна на COVID-19, напрежението между САЩ и Китай и нарастващото обществено недоволство в САЩ.

“Пазарите на акции залагат на V-образно възстановяване в периода юли-септември. Разминаването между борсата и реалната икономика обаче се задълбочава. Много корпоративни ръководители вероятно се чудят защо акциите на компаниите им поскъпват толкова много,” казва пред Ройтерс Норихоро Фуджито, старши анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Европейската централна банка се очаква да увеличи изкупуването на облигации на срещата си в четвъртък, а според някои пазарни участници Федералният резерв на САЩ може също да облекчи паричната си политика, като контролът над лихвената крива се обсъжда като опция.

Цените на петрола нараснаха с над 1% - до близо тримесечен връх, на фона на оптимизма, че основните страни производителки на суровината ще ограничат допълнително производството, докато светът се възстановява от пандемията от коронавирус.

Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) поскъпнаха с 1.9%, до 37.50 долара за барел, докато тези на петрола от сорта брент добавиха 1.2%, до 40.04 долара за барел.

Цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 728 долара за тройунция.