Азиатските акции поскъпнаха до рекордни нива днес, въпреки че загубите на Уолстрийт забавиха ръста. В същото време опасенията около евентуално спиране на работата на щатската администрация натежаха над долара.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.3% към стойността си, до ново рекордно ниво. Индексът бележи повишение от 1.2% за седмицата.

Оптимизмът по отношение на растежа на световната икономика и повишението на корпоративните печалби помогнаха на ръста в началото на 2018 г.

Това доверие в икономиката бе подкрепено и вчера от изнесените данни, които показаха, че ръстът на китайската икономика се е ускорил през 2017 г. - за първи път от седем години насам.

Австралийският основен индекс се понижи с 0.1%, южнокорейският KOSPI остана без промяна, а японският Nikkei добави 0.3%. Шанхайският индекс SSEC записа повишение от 0.5%.

Индексите на Уолстрийт отчетоха понижения вчера, след като загубите при акциите на промишлените компании и компаниите, уязвими от промените в лихвените нива, надделяха над минималните повишение при технологичните акции. Dow Jones изгуби 0.37%, отстъпвайки от рекордното си ниво.

Спрямо йената доларът губи 0.1%, до 111.015. Доларът поскъпна до 111.480 йени вчера, преди да поевтинее, на фона на опасенията за евентуално спиране на работата на администрацията на САЩ заради разногласия в Когреса по отношение на федералния бюджет на страната.

Въпросът е дали законодателите ще могат да достигнат поне до временно споразумение за финансирането на работата на администрацията преди изтичащия днес краен срок.

Еврото запазва позициите си при ниво от 1.2243 спрямо долара, след като вчера поскъпна с близо 0.45%.

Еврото се оскъпи до тригодишен връх от над 1.2300 долара по-рано през седмицата, на фона на очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще предприеме стъпки за ограничаването на стимулите с цел нормалзиране на паричната политика.

Впоследствие ръстът на еврото бе ограничен от коментарите на някои ръководители в ЕЦБ, които изразиха опасения по-отношение на поскъпването на валутата.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остава без промяна на ниво от 90.502 пункта. Индексът падна до тригодишно дъно от 90.113 в четвъртък и върви към 0.5% понижение за седмицата.

Китайският юан проби психологическото ниво от 6.4 долара за първи път от повече от две години.

Австралийският долар поскъпна с 0.15%, до 0.8012 щатски долара, доближавайки се към четиримесечния връх от 0.8023, достигнат в сряда. Новозелзнадският долар остава почти без промяна на ниво от 0.7298 щатски долара.

Фючърсите на петрола от сорта брент губят 1.2% от цената си, до 68.44 долара за барел след изнесените данни за ръст в добива на петрол в САЩ. Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 1.5%, до 63.00 долара за барел.

Щатският петрол поскъпна до тригодишен връх от близо 65.00 долара за барел, подкрепен от ограниченията в производството и от по-слабия долар.

Спот цената на златото нарасна с 0.15%, до 1 329.38 долара за тройунция с поевтиняването на долара. Скъпоценният метал поскъпна до четиримесечен връх от 1 344.43 долара в понеделник, на фона на рязкото обезценяване на щатската валута.