Азиатските акции поскъпнаха до рекордни нива днес вследствие на засилващите се перспективи за мащабен пакт от икономически стимули в САЩ, а надеждите, че ваксините ще дадат тласък на световната икономика, подкрепиха инвеститорските нагласи.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.6%, преминавайки върха си от 25 ноември, докато японският Nikkei се понижи с 0.4% вследствие на прибирането на печалби.

Вчера щатският индекс S&P 500 се понижи с 0.06%, изтривайки ръста си от по-рано през сесията, след като Wall Street Journal информира, че Pfizer е занижила таргета за пускането на ваксината си срещу COVID-19 вследствие на пречки по веригата на доставките.

Негативният ефект обаче не продължи дълго, като фючърсите на S&P500 днес нарастват с 0.3%.

Изготвеният от двете партии план на стойност 908 млрд. долара набра сила в Конгреса на САЩ вчера, като републиканците дадоха своята подкрепа, а лидерите на Сената и Камарата на представителите се събраха, за да го обсъдят.

“До неотдавна сделка до края на годината изглеждаше почти невъзможна, но пакет от стимули на стойност около 1 трлн. долара, изглежда постижим,” казва пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Освен фискалната подкрепа инвеститорите очакват Федералният резерв да направи промени в схемата си за изкупуване на активи по-късно през месеца, докато Европейската централна банка (ЕЦБ) почти сигурно ще увеличи изкупуването на облигации следващата седмица.

Напредъкът относно разработката на ваксини срещу COVID-19 също накара инвеститорите да залагат, че възстановяването на корпоративните печалби ще се ускори през следващата година, което надделя над всякакви опасения около сегашните условия на пандемията.

Известен инвеститор скъси акциите на TeslaВчера акциите на Tesla отчетоха спад от близо 3% до 568.82 долара за брой

САЩ надхвърли 14 млн. случая на COVID-19, като хоспитализираните пациенти за първи път преминаха 100 000. Калифорния пък издаде заповед хората да си останат у дома, която ще влезе в сила, когато интензивните отделения в болниците доближат определен капацитет в идните дни.

“Фондовите пазари се държат сякаш светът вече е преборил болестта. Всъщност обаче ще е необходимо време преди ваксините да достигнат до всяка част на света и броя на случаите започне да намалява,” казва Фуджито от Mitsubishi UFJ.

“Предвид светкавичните темпове на поскъпване при акциите през последния месец ще има известно прибиране на печалби. Въпреки това не мисля, че пазарът все още е формирал връх”, смята той.

Оптимистичните нагласи доведоха до поевтиняване на долара спрямо други основни валути, както и спрямо по-рисковите и не толкова ликвидни.

Еврото поскъпна до 1.2142 долара, което бе най-високото ниво от април 2018 г., докато йената се търгуваше при 103.85 спрямо долара, запазвайки ръста си от 0.5% от предходния ден.

Британският паунд се разменяше срещу 1.3453 долара, след като поскъпна до тримесечен връх вчера вследствие на надеждите за търговска сделка между ЕС и Великобритания.

При суровините цените на петрола получиха допълнителна подкрепа след като ОПЕК и Русия се споразумяха лек да облекчат ограниченията в производството на суровината от януари с 500 000 барела на ден, въпреки че не успяха да постигнат компромис относно по-мащабни и по-дългосрочни мерки в това отношение.

Увеличението означава, че ОПЕК и Русия, известни като групата ОПЕК+, ще понижат производството със 7.2 млн. барела на ден, или 7% от търсенето в световен мащаб през януари, в сравнение с настоящото понижение на добива със 7.7 млн. барела на ден.

Цената на петрола от сорта брент нарасна до 49.92 долара за барел, което бе най-високото й ниво от началото на март и за последно бе 49.59 долара за барел.