Поскъпването на акциите в световен мащаб продължи и в азиатската сесия днес, а доларът бе губещ, след като пазарите приветстваха положителните признаци относно ефектите от варианта Омикрон на COVID-19 и данните за щатската икономика.

Японският Nikkei нарастваше с 0.3% по-рано днес, а азиатско-тихоокеанският индекс MSCI отбеляза повишение от 0.6%, като това бе ръст в трети пореден ден.

"Непредвидимият път на пандемията и свързаните с нея ефекти върху икономическия растеж и инфлацията продължават да влияят върху апетита към риск на инвеститорите," казва пред Ройтерс Дейвид Чао, пазарен анализатор в Invesco.

"Последните данни за Великобритания и други държави по света дават индикации, че е малко вероятно да се стигне до най-лошия сценарий. Въпреки че вариантът Омикрон се предава по-лесно, той изглежда не причинява толкова много тежки или смъртни случаи."

Вчера щатският индекс Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.74%, S&P 500 се повиши с 1.02%, а технологичния Nasdaq Composite затвори с ръст от 1.18%, след като изнесените данни показаха, че потребителското доверие в САЩ се подобрява през декември, а от Белия дом обявиха, че възобновяват преговорите за мащабния проектозакон за социални разходи и климатични промени със сенатора от Демократическата партия Джо Манчин, които обяви, че няма да го подкрепи.

Възражда ли се потенциалът на акциите от ЦИЕ?В края на годината поглеждаме към прогнози и анализи за 2022 г. Къде да инвестираме, кои пазари, икономики и сектори се очаква да имат най-добро представяне?

Пазарите и от двете страни на Тихия океан бележат повишения тази седмица, но ръстът при азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI започна от достигнатия в понеделник едногодишен минимум, докато щатските индекси са близо до достигнатите миналия месец рекордни нива.

Силният икономически растеж на САЩ и притесненията, породени от регулаторните промени в Китай по-рано през годината, пренасочиха част от инвестициите от Азия.

Хонконгският индекс Hang Seng бе засегнат сериозно, губейки 15% през 2021 г., а това се очертава като най-лошата му година от 2011 г.

Днес индексът нараства с 0.45%, въпреки че акциите на JD.com поевтиняха с 9%, след като най-големият акционер в компанията за електронна търговия Tencent обяви, че ще върне по-голяма част от дела си на стойност 16.4 млрд. долара на собствените си акционери под формата на дивидент.

На валутните пазари доларовият индекс бе на ниво от 96.042, недалеч от достигнатото вчера дъно от 96.020, което бе най-ниското ниво от 17 декември.

Доходността по щатските 10-годишни облигации за последно бе на ниво от 1.4145%.

Цените на петрола нараснаха отново, заедно с оптимизма относно състоянието на глобалната икономика. Ръстът бе подпомогнат и от по-голям от очаквания спад в петролните запаси на САЩ.

Фючърсите на петрола от сорта Брент поскъпват с 0.3% до 75.53 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отчитат повишение от 0.38% в цената до 73.04 долара за барел.

Спот цената на златото бе на ниво от 1 804 долара за тройунция, над символичното ниво от 1 800 долара, което се дължи и на по-евтиния долар.