Азиатските акции поскъпват днес, след като на пазарите на облигации се завърна някакво подобие на спокойствие след колебанията от миналата седмица. В същото време напредъкът около огромния пакет от стимули в САЩ засили оптимизма относно световната икономика и повиши цените на петрола.

Китайският индекс на икономическата активност PMI, които излезе през уикенда, не оправда прогнозите, но, данните за Япония показаха най-голям ръст от две години насам. Инвеститорите също така разчитат на оптимистични новини от поредицата от икономически данни за САЩ, които се очакват тази седмица.

Положителните пазарни нагласи бяха подпомогнати от новината, че доставките на одобрената наскоро ваксина на Johnson & Johnson срещу COVID-19 трябва да започнат във вторник.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.8%, след като в петък се понижи с 3.7%.

Японският Nikkei добави 2.1%, докато индексът на китайските сини чипове се повиши с 0.5%.

Фючърсите на щатския технологичен индекс NASDAQ нараснаха с 1.2%, докато тези на S&P 500 отчитат ръст от 0.9%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 и на FTSE отчитат повишение от по 1.1%.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации се понижи до 1.41% от достигнатия през миналата седмица връх от 1.61%. Тя приключи седмицата с повишение от 11 базисни пункта и нараства с 50 базисни пункта от началото на годината.

Бъфет: Никога не залагайте срещу АмерикаПрез 2020 г. Berkshire успя да постигне печалба на акция от 23 015 долара, което е с 28.5% повече от година по-рано.

Анализатори от BofA отбелязаха, че мечият пазар при дълговите книжа сега е един от най-сериозните в историята цените на годишна основа при 10-годишните щатски държавни облигации падат с 29% от миналия август. Понижението при австралийските е от 19%, при британските от 16%, а при канадските - 10%.

Спадът на пазара на облигации се дължи до голяма степен на очакванията за ускоряване на икономическия растеж в САЩ след като Камарата на представителите в Конгреса прие пакета от стимули на президента Джон Байдън на стойност 1.9 трлн. долара, изпращайки го за гласуване в Сената.

Икономистът на BofA Мишел Майер завиши прогнозата си за ръста на щатската икономика до 6.5% тази година и до 5% през следващата, заради вероятността от приемането на по-голям пакет от стимули, по-добри новини на фронта с вируса и окуражаващите икономически данни.

По-високата доходност по щатските държавни облигации, в комбинация с цялостното пренасочване към по-сигурни активи помогнаха на доларовия индекса да се повиши до 90.917 след като преди това бе достигнал седемседмично дъно от 89.677.

Днес еврото запазва позиции при 1.2086 спрямо долара, след като миналата седмица достигна 1.2242, докато доларът се задържа близо до шестмесечен връх от 106.57 спрямо йената.

“По-рисковите” валути и тези свързани със суровините поскъпват леко днес след спада от миналата седмица. Австралийският и канадския долар бележат ръст, а валутите на развиващите се пазари от Бразилия до Турция изглеждат по-стабилни.

Златото поевтиня до осеммесечно дъно в петък, записвайки най-лошия си месец от ноември 2016 г. За последно металът се търгуваше на цена от 1 743 долара за тройунция, малко над дъното си от 1 716 долара.

Ръстът при цените на петрола продължи преди срещата на ОПЕК тази седмица, на която може да се вземе решение за увеличение на произвежданите количества. Брентът поскъпна с 4.8% миналата седмица, докато щатския лек суров петрол (WTI) се оскъпи с 3.8%. Цената и на двата сорта бе с около 20% над нивата от февруари.

Брентът за последно отчиташе ръст от 1.27 до 65.69 долара за барел, докато повишението при WTI е от 1.22 долара до 62.72 долара за барел.