Азиатските акции прекъснаха двудневната си губеща серия днес, докато инвеститорите изчакват да видят дали данните за заетостта в САЩ, които трябва да излязат по-късно през деня, ще засилят необходимостта от по-бързо вдигане на лихвите в страната.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчиташе повишение от 0.3% по-рано днес, подкрепен от ръста от 1.2% на австралийския основен индекс.

Японският индекс Nikkei изтри първоначалното си повишение и губеше 0.66%.

Фючърсите на Nasdaq отчитаха ръст от 0.5% по-рано през деня, но изгубиха част от повишението си до 0.25%, докато e-mini фючърсите на S&P нарастват с 0.17%.

Ключов двигател на пазарите тази седмица беше предстоящото повишение на лихвите в САЩ след публикуването на протокола от последната среща на Федералния резерв, заяви пред Ройтерс Кери Грейг, пазарен анализатор в JPMorgan Asset Management.

Протоколът, публикуван в сряда, показа, че затегнатият пазар на труда и инфлацията биха могли да накарат централната банка на САЩ да вдигне лихвите по-агресивно тази година.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации за последно беше на ниво от 1.7211%, след като достигна 1.7530% вчера, което беше най-високото ниво от април 2021 г., нараствайки рязко от нивото си на затваряне от 1.5118% за 2021 г.

Как обратното изкупуване на акции помогна на пазарната оценка на Apple?За кратък период от време вчера Apple стана първата компания в света с пазарна капитализация в размер на над 3 трлн. долара, преди в крайна сметка да затвори малко под тази пазарна оценка

Лихвата по двегодишните книжа, която е тясно обвързана с очакванията за инфлацията, беше на ниво от 0.8656%, отстъпвайки от вчерашния връх от 0.886%.

Според Крейг от JPMorgan инвеститорите изчакват данните за неселскостопанската заетост в САЩ по-късно днес, както и тези за инфлацията през следващата седмица, за да видят дали те ще подкрепят или отхвърлят необходимостта от по-бързо вдигане на лихвите в страната.

По-високите лихви се отразиха на акциите на технологичните компании тази седмица, като инвеститорите се насочиха към акции на компании, които се справят по-добре в среда с по-високи лихви, като банките.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 1.1% за седмицата, въпреки че технологичните акции поскъпват днес. Книжата на южнокорейската Samsung Electronics Co Ltd се оскъпиха с 1.4% след като компанията отчете най-добрата си тримесечна оперативна печалба от четири години.

Вчера щатските акции поевтиняха леко, заедно с повишаващите се лихви по държавните облигации, но загубите бяха по-ограничени, в сравнение със спада по-рано през седмицата.

На валутните пазари по-високите лихви по щатските държавни ценни книжа подкрепиха доларовия индекс, който отчита повишение от 0.63% за седмицата.

В петък доларът запазва ръста си спрямо повечето други основни валути и поскъпна с 0.1% спрямо йената до 115.94, доближавайки се от достигнатия във вторник петгодишен връх от 116.34.

Цените на петрола нарастват, което някои анализатори обвързаха с новината, че в Казахстан са пристигнали руски паравоенни, които да потушат бунтовете, макар произдводството на суровината в страните от OPEC+ засега да остава до голяма степен незасегнато.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.6% до 82.48 долара за барел, а тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 0.6% до 79.96 долара за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.15% до 1 791.85 долара за тройунция, след като вчера падна до двуседмично дъно от 1 788.25 долара.