Азиатските акции поскъпват в ранната търговия днес, след като Китай понижи ключов лихвен процент в подкрепа на забавящата се икономика.

Въпреки това глобален борсов индекс е на път да запише най-дългата си седмична губеща серия на фона на опасенията на инвеститорите относно слабия икономически растеж.

Китай свали основната лихва (LPR) по петгодишните заеми с 15 базисни пункта, което беше по-голямо понижение от очакваното, на фона на опитите на властите да смекчат икономическото забавяне. Лихвата по едногодишните заеми обаче остана без промяна. Петгодишната лихва влияе върху лихвите по ипотечните заеми в страната.

Повечето участници в проучване на Ройтерс прогнозираха понижение на двете лихви с по 5 базисни пункта.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бързо потегли нагоре след обявеното понижение на лихвите и за последно нарастваше с 1.4%.

Индексът на китайските сини чипове отчиташе повишение от 1.1% в ранната сесия, докато хонконгският Hang Seng скочи с над 2%. Австралийският основен индекс се повиши с 1.3%, а токийският Nikkei добави 1%.

Какво може да ни защити от инфлацията, според Уорън БъфетХората няма какво да направят, за да избегнат инфлацията, когато стигнат до касата в магазина, но главният изпълнителен директор на Berkshire Hathaway и легендарен инвеститор Уорън Бъфет казва, че те могат да предприемат определени ходове, за да се защитят от нейните ефекти

Въпреки ръста при азиатските акции, глобалният индекс на MSCI върви към седмо поредно седмично понижение, което е най-дългата губеща серия от създаването му през 2001 г.

Опасенията относно ефекта от нарушените вериги на доставките върху инфлацията и икономическия растеж накараха инвеститорите да разпродават акции, като книжата на Cisco Systems Inc вчера поевтиняха до 18-месечен минимум, след като компанията предупреди за постоянен недостиг на компоненти заради локдауните в Китай.

Днес в Шанхай бяха обявени три нови случая на COVID-19 извън карантинираните зони, което осуети надеждите на града за излизане от продължаващия седмици наред строг локдаун.

Ръстът при азиатските акции днес дойде, след като повишението на Уолстрийт вчера изгуби инерция и в крайна сметка, Dow Jones Industrial Average затвори с понижение от 0.75%, S&P 500 изгуби 0.58%, а технологичният Nasdaq Composite приключи вчерашната сесия със спад от 0.26%.

Лекторите на Шумът на парите 2022: Денис ГорбуновКак се промениха предпочитанията на потребителите през последните години?Започна ли изкуственият интелект да пазарува вместо нас?

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации за последно беше на ниво от 2.8677%, след като вчера затвори на 2.855%. Тази по двегодишните книжа нарасна до 2.6364%, в сравнение с 2.611% вчера.

На валутните пазари доларовият индекс нараства с 0.08% до 102.99, след като йената поевтиня спрямо щатската валута. Доларът за последно поскъпваше с 0.23% спрямо йената, а еврото поевтиняваше с 0.14% до 1.0571 долара.

Цените на петрола бележат леки понижение на фона на опасенията относно икономическия растеж, но ограничиха част от спада си след изявлението за лихвите в Китай. Брентът за последно поевтиняваше с 0.37% до 111.63 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) отчиташе 0.19% спад в цената до 112 долара за барел.

Спот цената на златото се понижава с 0.2% до 1 838 долара за тройунция.