Азиатските акции поскъпнаха до четиримесечни върхове, тъй като инвеститорите разчитаха на супер евтината ликвидност и фискалните стимули за поддържането на световното икономическо възстановяване, дори и след като скокът в броя на новите случаи на коронавирус отложи повторното отваряне на икономиката на различни места в САЩ.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1% до най-високото си ниво от февруари.

Погледите бяха насочени към индекса на китайските сини чипове, който скочи с 3%, в добавка към повишението от 7% за миналата седмица, достигайки най-високото си ниво от пет години. Дори японският Nikkei, който изостава заради слабата местна икономика, успя да запише повишение от 1.3%.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 също отчетоха ръст от 0.8%, докато тези на EUROSTOXX 50 добавиха 1.8%. Фючърсите на FTSE бележат повишение от 1.5%.

Повечето пазари отчетоха повишения миналата седмица, след като част от изнесените икономически данни се оказаха по-добри от очакваните, въпреки че увеличението на случаите на коронавирус в САЩ хвърля сянка върху бъдещето.

Само в първия ден на юли 15 американски щата са отчели рекорден ръст на новите случаи на COVID-19, който зарази близо 3 милиона и уби около 130 000 американци, сочат изчисления на Reuters.

“Много видно е, че САЩ така и не установи контрол над COVID-19 по начина, по който други страни го направиха. С прекалено ранното отваряне на икономиката станахме свидетели на плашещо увеличение в броя на новите случаи,” казва пред Ройтерс Робърт Рение, анализатор в Westpac.

“Така че през юли пазарите ще трябва да преодолеят стена от опасения с отслабване на икономическата активност от V-образното възстановяване, което наблюдавахме в последните месеци,” предупреждава той. “Трябва също така да не забравяме, че отношенията между САЩ и Китай видимо се влошават.”

В събота два американски самолетоносача извършваха упражнения в Южнокитайско море, докато Китай също осъществяваше свои военни маневри.

Рисковете, в комбинация с неспирните стимули от страна на централните банки, оказват подкрепа на държавните облигации, като лихвата по щатските 10-годишни облигации се задържа на ниво от 0.67%, далече от върха си за юни от 0.959%.

Анализатори от Citibank прогнозират, че централните банки в световен мащаб вероятно ще купят финансови активи на стойност 6 трлн. долара в следващите 12 месеца, което е над два пъти повече от предходния връх.

Основните валути се търгуват предимно в рейндж като доларовият индекс, който сега е на ниво от 97.189, прекара цял месец между 95.714 и 97.808.

Доларът отчита лек ръст спрямо йената при 107.72 днес, докато еврото нарасна до 1.1271.

На суровинните пазари златото се облагодетелства от супер ниските лихвени проценти по света, като отрицателните лихви по много облигации прави метала по-привлекателен.

Спот цената на златото бе на ниво от 1 772 долара за тройунция, малко под върха от 1 788.96 долара за миналата седмица.

Цените на петрола се движеха разнопосочно в ранната търговия, като фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 19 цента до 42.99 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поевтинява с 23 цента до 40.42 долара на барел вследствие на опасенията, че нарастващия брой на новите случаи на COVID-19 у нас ще ограничат търсенето на горива.