Азиатските акции поскъпват, а доходността по по-дългосрочните щатски държавни облигации нарасна до петгодишен връх вследствие на засилващия се оптимизъм относно световната икономика и корпоративните печалби, докато в същото време японската йена поевтиня до четиригодишно дъно спрямо долара.

Японският борсов индекс Nikkei нарасна с 0.8%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.3%, като ръстът беше предвождан от повишението от 0.9% на австралийския основен индекс.

"По-рано през месеца ‘стагфлация’ беше най-споменаваната дума на Уолстрийт. Сега обаче прекалено големият песимизъм намалява, особено след изнесените в петък силни данни за търговията на дребно," казва пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

В Ню Йорк индексът S&P 500 вчера се повиши с 0.74% и приключи сесията само на 0.4% под рекордното си ниво на затваряне от началото на септември, докато индексът на волатилността на Чикагската борса за опции (CBOE) се понижи с 0.6 пункта, след като преди това беше паднал до 15.57 пункта, което беще най-ниското му ниво от средата на август.

Отчетният сезон ще бъде в разгара си в много страни в идните седмици. Холандският производител на машини за чипове ASML Holdings и щатският производител на електромобили Tesla са сред компаниите, които се очаква да публикуват резултатите си по-късно днес.

Положителните нагласи на пазарите повишиха допълнително доходността по щатските държавни облигации, като доходността по 10-годишните книжа нарасна до 1.662%, което беше най-високото ниво от май.

Пет финансови съвета за по-спокойно бъдеще Няколко съвета, които биха помогнали на всеки от нас да подобри значително финансовото си състояние

Доходността по по-краткосрочните облигации обаче се понижи, като тази по двегодишните книжа отстъпи до 0.404%, след като в понеделник достигна 0.448%.

На валутните пазари повишаващите лихви по щатските държавни облигации подкрепиха долара, който поскъпна до четиригодишен връх спрямо йената при 114.585.

Освен лихвите по щатските държавни облигации, йената беше засегната и от очакванията за по-голям търговски дефицит на Япония вследствие на повишаващите се цени на петрола и на прогнозите, че централната банка на страната ще продължи да се придържа към облекчената парична политика.

Китайският юан запазва позиции, като се разменя на ниво от 6.3760 спрямо долара, близо до 4.5-месечния си връх от 6.3685.

Еврото се разменя на ниво от 1.1643 спрямо щатската валута.

При криптовалутите биткойнът поскъпна до 64 068 долара - близо до рекордната си стойност от 64 895 долара, след началото на търговията с първия борсово търгуван фонд, базиран върху фючърси на най-популярната криптовалута.

Цените на петрола се понижават леко по време на азиатската сесия, но се задържат близо до многомесечни върхове.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се търгуват на ниво от 82.65 долара за барел, поевтинявайки с 0.4% за деня, но близо до върха от понеделник при 83.18 долара, което беше най-високото ниво от 2014 г.