Азиатските акции поскъпват днес, окуражени от ръста на Уолстрийт, но повишението беше ограничено от опасенията, че агресивното затягане на паричната политика на централните банки ще ограничи ръста на световната икономика и ще повиши риска от стагфлация.

Вчера Световната банка занижи прогнозата си за ръста на световната икономика с близо една трета до 2.9% за 2022 г., предупреждавайки, че руската инвазия в Украйна е утежнила пораженията от пандемията от COVID-19 и много страни сега са изправени пред рецесия, информира Ройтерс.

Въпреки това щатските борсови индекс записаха повишения във втори пореден ден, което подобри пазарните нагласи в Азия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.15%, възстановявайки по-голяма част от загубите си в предходната сесия, докато японският Nikkei 225 отчиташе ръст от 1%.

Австралийският основен индекс S&P/ASX 200 нарасна с 0.72%, възстановявайки половината от понижението си от вчера, след като централната банка на страната неочаквано вдигна лихвите с най-много от 22 години и даде индикации за по-нататъшно затягане на паричната политика.

Централната банка на Индия също се очаква да повиши лихвите по-късно днес в опит да ограничи ръста на цените, като вероятно се очакват и още повишения.

Централната банка на Австралия вдигна основната лихва с 50 базисни пунктаБанката изненада инвеститорите, които залагаха на увеличение от между 25 и 40 базисни пункта

В четвъртък е срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ), а пазарите очакват най-малкото да подготви почвата за бързи увеличения на лихвите, ако не започне с малко повишение.

Министърът на финансите на САЩ заяви пред Сената вчера, че очаква инфлацията да остане висока и че администрацията на президента Джо Байдън вероятно ще завиши прогнозата си за 4.7% инфлация за тази година в проектобюджета.

Китайските акции бяха подкрепени от надеждите, че икономиката влиза във форма с облекчаването на строгите ограничения срещу COVID-19. Хонконгският индекс Hang Seng нарасна с 1.22%, докато китайският индекс на сините чипове CSI300 се повиши с 0.47%.

При валутите йената падна до ново 20-годишно дъно спря долара при 133 и се понижи до седемгодишен миним спрямо еврото, докато трейдърите очакват срещата на ЕЦБ, след която Япония вероятно ще остане единствената страна сред най-развитите държави, която се придържа към супер облекчена парична политика.

Федералният резерв на САЩ се очаква да повиши основната си лихва с 50 базиси пункта през следващата седмица и да го направи отново през юли.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации беше на ниво от 2.992%, като вчера отстъпи от четириседмичния връх от 3.064%, след като Target Corp предупреди за излишни стокови запаси и обяви, че ще намали цените, предлагайки известно облекчение за онези, които смятат, че инфлацията вече достига своя пик.

Фючърсите на петрола от сорта Брент поскъпват с 0.11% до 120.72 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отчитат ръст от 0.23% до 119.66 долара за барел.

Спот цената на златото отчиташе понижение от 0.18% до 1 849.1 долара за тройунция.