Азиатските акции последваха Уолстрийт и поскъпнаха до нови рекордни нива днес на фона на надеждите на инвеститорите за още икономически стимули от встъпилия вчера в длъжност президент на САЩ Джо Байдън, които да компенсират пораженията, нанесени от пандемията от COVID-19.

Републиканците в Конгреса на САЩ дадоха индикации, че са готови да работят с новия президент по основния приоритет на неговата администрация – пакет за фискални стимули на стойност 1.9 трлн. долара, но някои от тях са против размера на плана. Демократите поеха контрол на Сената вчера, но въпреки това ще имат нужда от подкрепа от републиканците, за да приемат програмата.

След като индексите на Уолстрийт затвориха на рекордни нива, облекчението от мирното предаване на властта и очакванията за стимулите в САЩ се пренесоха и на азиатските пазари.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI докосна нови рекордни нива и за последно нарастваше с 0.85%, като пазарите в региона бележат повишения.

Индексът на китайските сини чипове се повиши с 1.2%, австралийският основен индекс добави 0.69%, а хонконгският Hang Seng премина нивото от 30 000, след като нарасна с 0.31%.

Японският Nikkei отчита ръст от 0.72% и е на по-малко от 1% от достигнатия през миналата седмица 30-годишен връх.

Повишенията в Азия последваха новите рекорди на Уострийт от вчера. Индексът Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.83%, S&P 500 се повиши с 1.39%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 1.97% нагоре. Днес e-mini фючърсите на S&P 500 нараснаха до ново рекордно ниво и за последно отчитаха повишение от 0.26%

Технологичните акции изпъкнаха, след като Netflix Inc. обяви, че вече няма нужда да емитира дълг, за да финансира дейността си, което доведе до скок от близо 17% в цената на акциите на компанията, информира Ройтерс.

Може ли следващото десетилетие да e новата През по-голямата част от последното десетилетие темповете, с които се развиваха иновациите, разочароваха много хора и най-вече икономистите

Акциите на останалите компании от групата FAANG, които трябва да обявят резултатите си в идните седмици, също поскъпнаха. Ръстът при книжата на компанията майка на Google, Alphabet Inc, бе от 5.36%.

С поскъпването на акциите надеждите за нови стимули натежаха над долара, което свали доларовия индекс с 0.1% до 90.319.

Доларът се търгува без промяна спрямо йената на ниво от 103.52, докато еврото поскъпна с 0.2% до 1.2124 долара.

Доходността по щатските 10-годишни облигации бе на ниво от 1.0836%, отчитайки леко повишение в сравнение с нивото си на затваряне от вчера.

На суровинните пазари цените на петрола се понижиха вследствие на неочакваното увеличение на запазите на САЩ. Щатският лек суров петрол (WTI) поевтиня с 0.56% до 53.01 долара за барел. Фючърсите на петрола от сорта брент губят 0.4% до 55.85 долара за барел.

Спот цената на златото остава без промяна на ниво от 1 871 долара за тройунция.