Азиатските акции последваха Уолстрийт рязко надолу, а държавните облигации поскъпнаха на фона на нарастващите опасения, че инфлацията може да продължи, дори и след като ръстът на световната икономика достигне пик.

Японският индекс Nikkei се понижи с 1.86%, докато индексът Topix изгуби 1.95%.

Австралийският основен индекс падна с 2.05%, а южнокорейският Kospi записа спад от 1.51%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.07%.

От днес китайските пазари са затворени заради отбелязването на „Златната седмица“ в страната.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.51%, след като вчера индексът записа понижение от 1.19%.

Фючърсите на технологичния Nasdaq отчитат понижение от 0.49%, след като вчера индексът изгуби 0.43%.

Щатските 10-годишни облигации продължиха да поскъпват, като доходността по тях падна до най-ниското си ниво от 28 септември при 1.48%.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, днес бележи спад, отстъпвайки от достигнатия вчера едногодишен връх от 94.504, като за последно беше на ниво от 94.326.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл заяви вчера, че справянето с “напрежението” между високата инфлация и високата безработица е най-спешната задача на Фед, признавайки за потенциален конфликт между двете цели на централната банка за стабилни цени и пълна заетост.

Китай се оказа особено притеснителна за инвеститорите, които бяха засегнати от регулаторни ограничения в технологичния и имотния сектор. Сега страната пък се бори с недостиг на електроенергия, който заплашва да покачи енергийните цени в световен мащаб, пише Ройтерс.

Петролът продължава да поевтиняват днес, след като цената на брента прехвърли 80 долара за барел по-рано през седмицата за първи път от три години насам.

Фючърсите на брента се търгуват до голяма степен без промяна, в сравнение с вчера при 78.32 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол също отчита минимално изменение до 75.07 долара за барел.

Златото, което е използвано за хеджиране срещу инфлацията и за активи убежище, поевтинява с 0.1% до 1 755.35 долара за тройунция, след като вчера поскъпна с 1.77%, което беше най-голямото увеличение в цената на метала от март.