Азиатските акции и щатските индексни фючърси падат днес, след като рекордният брой нови случаи на коронавируса в няколко американски щата породи опасения, че евентуални нови блокади могат да попречат на икономическото възстановяване, докато инвеститорите очакват отчетния сезон.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.76%. Австралийският основен индекс губи 0.42%, докато японският Nikkei отчита спад от 0.4%.

Индексът на китайските сини чипове се понижи с 0.72%, като това беше първият му спад от повече от седмица, след като инвеститорите прибраха част от печалбите си след повишението му до петгодишен връх.

E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 изтриха ръста си от по-рано през деня и вече губят 0.01%.

Вчера в САЩ бяха отчетен над 60 500 нови случаи на COVID-19, което е най-големият дневен брой в която и да било страна от появата на вируса в края на миналата година в Китай.

Това засили опасенията, че повторните блокади биха могли да навредят на икономическото възстановяване.

Изнесените вчера данни пък показаха, че броят на първоначалните молби за помощи при безработица в САЩ пада до близо четиримесечно дъно през миналата седмица.

Инвеститорите обаче остават предпазливи, след като данните показаха, че рекордните 32.9 милиона души са получавали помощи за безработица през третата седмица на юни, което подкрепя очакванията, че за възстановяването на трудовия пазар ще са необходими години.

Вчера щатският индекс Dow Jones Industrial Average се понижи с 1.39%, докато S&P 500 записа спад от 0.56%. Технологичния Nasdaq обаче нарасна с 0.53%, отчитайки пето рекордно високо ниво на затваряне в последните шест сесии.

Акциите на борсите в континентален Китай днес отчетоха първи спад от 29 юни насам. Местните индекси бяха скочили до най-високото си ниво от 2015 г. вчера, подкрепени от въодушевлението на инвеститорите и подкрепата на централната банка, въпреки че регулаторните органи наложиха мерки срещу марджин финансирането, а държавните медии предупреждаваха за пазарни рискове.

Ръстът при акциите в Китай има някои сходства с балона там преди пет години, но все още не е същият по мащаб, а цените може да продължат да нарастват още известно време, казва пред Ройтерс Оливър Джоунс, икономист в Capital Economics.

Подкрепеният от незаконното марджин кредитиране пазарен балон от 2015-16 г. доведе до падането на индекса на борсата в Шанхай с над 40% от върха си само за няколко седмици.

На валутните пазари днес йената поскъпва спрямо долара и еврото, след като инвеститорите купуваха валутата убежище.

Австралийският и новозеландският долари, които са чувствителни на случващото се в Китай, отчитат понижения спрямо щатския долар днес.

Австралийският долар също така поевтинява заради това, че местните власти наложиха нови блокади и гранични ограничения с цел спиране на внезапното увеличение на новите случаи на коронавирус.

Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 0.23%, до 39.53 долара за барел, докато тази на петрола от сорта брент губи 0.02%, до 42.34 долара за барел, вследствие на опасенията относно дългосрочния спад в енергийното потребление в световен мащаб.