Акциите в Азия поскъпнаха днес, игнорирайки леките понижения на Уолстрийт, докато нарастващите очаквания за ново вдигане на лихвите през тази година продължиха да подкрепят долара.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.5%.

Яонският индекс Nikkei обърна посоката и след понижението в началото на сесията, вече бележи ръст от 0.4%, след като пазарите отвориха след вчерашния празник.

Корейският основен индекс KOSPI скочи с 2% в първата си сесия за месеца, на фона на очакванията, че напрежението с Пхенян може да отслабне. Технологичните акции, предвождани от Samsung Electronics Co Ltd, наваксаха ръста на световните пазари от последната седмица.

Пазарите в Сеул бяха затворени миналата седмица и в понеделник заради празници.

Руският външен министър Сергей Лавров е заявил в телефонно обаждане до щатския държавен секретар Рекс Тилърсън, че екслацията на напрежението на Корейския полустров е неприемлива.

Доларът се търгува без промяна днес спрямо йената на ниво от 112.68. В петък щатската валута поскъпна до 113.44 йени, което бе най-високото ниво от 14 юли.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, губи 0.2% днес, до 93.536 пункта, отдалечавайки се от достигнатия в петък връх от 94.267 пункта. Това бе и най-високото му ниво от 20 юли насам.

Еврото добави 0.3% спрямо долара, до 1.1773, след като получи импулс от изнесените вчера данни, които показаха, че през август германското промишлено производство отчита най-големия си месечен ръст от шест години насам.

Еврото бе подпомогнато и от коментарите на член на изпълнителния съвет на ЕЦБ, който призова за ограничаване на изкупуваните от банката активи през следващата година. ЕЦБ трябва да реши на 26 октомври дали да продължи с програмата си за изкупуване на активи и през 2018 г.

Цените на петрола записаха лек ръст, подкрепени от коментарите от страна на ОПЕК, които дадоха индикации за продължителни действия в посока възстановяване на пазарния баланс в дългосрочен план.

Цената на петрола от сорта брент нарасна с 2 цента, до 55.81 долара за барел, докато щатският лек суров петрол се оскъпи с 5 цента, до 49.63 долара за барел.

Цената на златото достигна най-високото си ниво от повече от седмица. Скъпоценният метал поскъпна с 0.2%, до 1 286.31 долара за тройунция.