Азиатските акции са на път да запишат най-големия си седмичен ръст от повече от осем години, а еврото се търгува близо до 1.5-месечен връх спрямо долара, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) изненада с още стимули, подхранвайки надежди за възстановяването на световната икономика.

Ръстът при акциите накара инвеститорите да приберат част от печалбите си преди очакваните по-късно днес данни за неселскостопанската заетост в САЩ, които според прогнозите ще покажат допълнително влошаване на състоянието на трудовия пазар.

В резултат на това азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%, отстъпвайки от 12-седмичния си връх. Индексът на китайските сини чипове също записа спад от 0.2%.

MSCI нараства с около 6.5% за седмицата. Ако ръстът бъде запазен, това ще е най-голямото седмично повишение от края на 2011 г.

Акциите на компании от развиващите се пазари също записаха сериозен ръст тази седмица, като най-добро представяне записа филипинският основен индекс, който нарасна с около 1 000 пункта, или 11.6%, което е признак, че парите се насочват към по-рискови активи.

“Този пазар нарасна толкова много и за толкова кратко време, че много хора си казват: ‘Ще прибера малко печалби,’” казва пред Ройтерс Джон Полсън, старши инвестиционен анализатор в The Leuthold Group в Минеаполис.

Австралийският основен индекс губи 0.3%, но все още е близо до най-високото си ниво от средата на март, докато японският Nikkei се понижи с 0.36%.

E-mini фючърсите на S&P 500 бележат 0.15% ръст за деня.

Вчера индексът S&P 500 изгуби 0.34%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.69% надолу. Dow Jones пък записа лек ръст.

Инвеститорите са предпазливи при тези високи нива и пазарни оценки, които са най-високи от дотком бума през 2000 г., според Матю Шерууд, инвестиционен анализатор в Perpetual.

Технически индикатори показват, че пазарът е “свръхкупен”, добавя Шерууд, което е сигнал за корекция.

Пазарите на акции в световен мащаб бяха смазани през март, когато изпаднаха в “меча територия” вследствие на опасенията, че блокадите вследствие на COVID-19 ще тласнат световната икономика към продължителна и дълбока рецесия.

От тогава пазарните нагласи бяха подкрепени от мощните стимули от страна на централните банки.

Вниманието на инвеститорите е насочено към очакваните по-късно днес данни за неселскостопанската заетост в САЩ, които се очаква да покажат, че щатската икономика е изгубила 8 млн. работни места през май, след рекордния спад в заетостта от 20.54 милиона за април.

Прогнозите за нивото на безработицата са, че то ще скочи от 14.7% през април до 19.8% през май, което би било нов рекорд за периода след Втората световна война.

Валутните пазари демонстрират трайно доверие в очакваното възстановяване на световната икономика.

Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.1329 спрямо долара, след като се повиши до 12-седмичен връх от 1.1361 вчера след решението на ЕЦБ да увеличи размера на своята кризисна програма за изкупуване на облигации с още 600 млрд. евро.

Еврото поскъпва с 2% тази седмица и е на път да запише ръст в трета поредна седмица.

Сега всички погледи ще се насочат към Федералния резерв на САЩ, чиято редовна среща за определяне на паричната политика е следващата седмица.

Доларът за последно се търгуваше без промяна спрямо японската йена при 109.09, след като нарасна с 1.2% за седмицата.

Доларовия индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, върви към трето поредно седмично понижение.

При суровините щатския лек суров петрол поевтиня с 28 цента, до 37.13 долара за барел, докато цената на брента се понижи с 20 цента, до 39.79.

Спот цената на златото остава без промяна при 1 711 долара за тройунция.