Азиатските акции записаха най-големите си понижения от повече от година, след като опасенията около високата инфлация повлияха на облигациите, свалиха индексите на Уолстрийт от рекордните им върхове и породиха спекулации, че централните банки в световен план може да бъдат принудени да затягат паричната си политика по-агресивно.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.7%, отчитайки най-големия си еднодневен спад от края на 2016 г.

Фючърсите на щатския S&P 500 губят 0.3%, което е необичайно голям спад за азиатската сесия и предполага по-нататъшни загуби за щатските пазари по-късно днес.

Фючърсите на Dow Jones се понижават с 0.6%, докато фючърсите на FTSE губят 1%.

Aзиатските пазари се оцветиха в червено, като всички борси отчитат понижения. Японският Nikkei потъна с 2.6%, докато австралийският основен индекс губи 1.6%, а китайският CSI300 се понижи с 0.7%.

Инвеститорите бяха изплашени от изнесените в петък данни за неселкостопанската заетост в САЩ, които показаха, че заплащането нараства с най-бързи темпове от повече от 8.5-години, което пък подсили опасенията за евентуален ръст на инфлацията.

Данните нанесоха сериозен удар и на държавните облигации. Лихвата по 10-годишните щатски книжа нараснаха до четири годишен връх от 2.86%, след като в петък скочиха с близо 7 базисни пункта.

Лихвата по двегодишните книжа бе близо до 9-годишен връх от 2.162%, което представлява затягане на финансовите условия и по-конкурентна доходност в сравнение с акциите. Дивидентната доходност на Dow Jones, например, е 2.13%.

Акциите на Уолстрийт вече бяха прекалено скъпи, според много исторически индикатори и като реакция бяха разпродадени.

Близо половината от компаниите от S&P 500 вече публикуваха финансовите си отчети, а 78% от тях отчетоха по-добри от очакваните резултати.

Ръстът при лихвите по държавните облигации първоначално оказа подкрепа на долара след колебливото начало на годината, въпреки че щатската валута отново започна да губи инерция в азиатската сесия.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отчита леко понижение до 89.154 пункта, след като в петък нарасна с 0.6%, отчитайки най-големия си еднодневен ръст от три месеца.

Доларът отстъпи до 109.95 спрямо йената, след като по-рано през сесията се търгуваше срещу 110.29 йени. Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.2457 долара.

Всяко поскъпване на долара се счита за негативно за суровините, които се търгуват в щатската валута. Златото поевтинява леко до 1 330.47 долара за тройунция, след като в петък цената на метала се понижи с 1%.

На петролния пазар, цената на щатския лек суров петрол се понижи с 66 цента до 64.79 долара за барел, докато петролът от сорта брент изгуби 71 цента до 67.87 долара.