Азиатските акции опитват да продължат ръста си в трета поредна седмица днес с надеждата, че данните за заетостта в САЩ ще покажат очакваното съживяване на трудовия пазар през май, което да запази възстановяването на икономиката.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.3%, след като нарасна с 2.2% миналата седмица. Японският Nikkei се понижи с 0.7%, докато австралийският основен индекс докосна ново рекордно високо ниво.

Индексът на китайските сини чипове се понижи с 0.4%, докато ново проучване показа леко забавяне във фабричната активност и ръст в активността в огромния сектор на услугите в страната.

Пазарите в САЩ и Великобритания са затворени днес заради празник, но борсовите фючърси се търгуват в Азия, като тези на Nasdaq нарастват с 0.2%, а фючърсите на S&P 500 бележат повишение от 0.1%. Фючърсите на европейския EUROSTOXX 50 също отчитат ръст от 0.1%.

Основното икономическо събитие на седмицата ще са данните за неселскостопанската заетост в САЩ, като осреднените предварителни очаквания са, че щатската икономика е създала 650 000 нови работни места през миналия месец.

Реалният резултат обаче остава несигурен след изненадващо слабия ръст на заетостта през април, когато икономиката беше създала 266 000 нови работни места.

Зелените инвестиции - това ли е следващият борсов балон?Зелените активи в момента са във фокуса на инвеститорите

Ръстът на заетостта през април беше с около 750 000 по-нисък от прогнозата, което беше най-големият “пропуск” в историята на тази поредица.

Икономистът от NatWest Market Кевин Къминс отбелязва, че дори и с повишение от около 550 000, броят на заетите ще е с около 7.7 милиона под нивото от февруари 2020 г.

“Все още ще се счита, че пазарът на труда далеч не се е възстановил,” добавя той пред Ройтерс. “Ние смятаме, че данните е малко вероятно да убедят председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, че напредъкът е достатъчно значителен, за да започне да дава индикации за ограничаване на помощта от страна на централната банка.”

Следващата среща на Федералния резерв е на 16 юни.

Засега инвеститорите приемат посланията на централната банка, че състоянието на пазара на труда трябва да се подобри значително, преди да се говори за ограничаване на стимулите. Това помогна на доходността по 10-годишните щатски държавни облигации да се понижи до 1.58%, въпреки че данните за инфлацията надхвърлиха предварителните очаквания.

Силното икономическо представяне на САЩ има и минус, а именно увеличаването на търговския дефицит на страната и на нуждата от чуждо финансиране на и без друго високия бюджетен дефицит.

Доларовият индекс днес беше на ниво от 89.983, близо до петмесечен минимум. Еврото запазва позиции при 1.2199 спрямо долара, отстъпвайки леко от четиримесечния максимум от 1.2266, достигнат миналата седмица.

Доларът се справя по-добре спрямо японската йена, тъй като инвеститорите вземат назаем валутата при супер ниски лихви, за да купуват активи с по-висока доходност. За последно доларът се търгуваше на ниво от 109.84 спрямо йената, след като докосна двумесечен връх от 110.19 през миналата седмица.

Китайският юан поскъпна с 1.7% от началото на май спрямо долара и се търгува на тригодишни върхове, преминавайки психологическата граница от 6.4 спрямо щатската валута.

Опасенията относно инфлацията в световен мащаб и голямата волатилност при криптовалутите облагодетелстваха златото, което се търгува на цена от 1 903 долара за тройунция, след като поскъпна до четиримесечен връх от 1 1912 долара през миналата седмица.

Цените на петрола запазват позиции, след като се повишиха с над 5% миналата седмица и достигнаха двугодишни върхове.

Всичко погледи тази седмица ще бъдат насочени към ОПЕК, която ще преразглежда споразумението си за предлагането. Евентуални индикации за увеличение на добива биха подложили на натиск цените на суровината.

Брентът поскъпва с 13 цента до 68.85 долара за барел днес, докато цената на щатския лек суров петрол бележи повишение от 21 цента до 66.53 долара за барел.