Азиатските индекси бележат повишения днес, изтривайки лекия спад от началото на деня. Еврото се търгува близо до 3-годишен връх, на фона на нарастващите очаквания, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да ограничи паричните си стимули.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.4%.

Щатските пазари бяха затворени заради празник вчера.

Австралийският основен индекс губи 0.3%, след като акциите на миннодобивните компании бяха подложени на натиск от страна на спада в цената на желязната руда в Китай. Книжата на гигантите BHP Billiton Ltd и Rio Tinto Ltd поевтиняха с по над 1%.

Фючърсите на желязната руда в Китай паднаха с 2% вчера, след като запасите на суровината по китайските пристанища скочиха до най-високото си ниво от 2004 г.

Японският индекс Nikkei добави 0.8%, като очакванията за добри корпоративни резултати подкрепиха пазарните нагласи.

Еврото записа леко повишение до 1.2261 долара, като се търгува близо до върха от 1.2296 от понеделник, който бе и най-високото ниво от декември 2014 г.

Еврото скочи вчера, след като лихвите по германските държавни облигации достигнаха нови върхове, а членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Ардо Хансон заяви, че след септември финансовата институция може да сложи край на програмата за изкупуване на облигации изведнъж, ако икономиката и инфлацията се развиват според очакванията.

Възходът на еврото бе подкрепен и от изнесените данни, които показаха, че търговският излишък в еврозоната е нараснал до най-високото си ниво от осем месеца, което бе индикация, че компаниите засега се справят с ефекта от по-скъпата валута.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се движеше близо до над тригодишни дъна. За последно индексът губеше 0.5%, до 90.541 пункта, след като падна до 90.279 пункта вчера, което бе най-ниското му ниво от декември 2014 г.

Доларът възвърна част от позиците си спрямо йената, поскъпвайки с 0.4%, до 110.97 йени. Щатската валута поевтиня до 110.32 йени вчера, което бе най-ниското ниво от 15 септември насам.

Цените на петрола се движеха разнопосочно, след като нараснаха до най-високите си нива от декември 2014 г., подпомогнати от слабия долар и от признаците, че ограниченията в производството на страните от ОПЕК и Русия намаляват запасите.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 25 цента, или 0.3%, до 70.01 долара за барел, след като вчера цената достигна 70.37 долара за барел.

Фючърсите на щатския лек суров петрол губят 23 цента от цената си, или 0.4%, до 64.53 долара за барел.