Азиатските акции записаха разнопосочно представяне днес, на фона на изопнатите нерви на инвеститорите преди очакваните по-късно през деня данни за инфлацията в САЩ, които може или да разсеят, или да разпалят страховете за по-бързо вдигане на лихвите в световен мащаб.

Търсенето на йената доведе до това, че доларът проби дъното си от миналата година и поевтиня до 15-месечен минимум от 107.01 йени.

Това, от своя страна, подложи на натиск японския Nikkei, който се понижи с 0.6%, до четиримесечни дъна. В момента трейдърите са се концентрирали върху 200-дневната пълзяща средна стойност на индекса при 21 031 пункта, тъй като пробив би предизвикал мечи нагласи.

На другите азиатски пазари измененията бяха по-малки, както и при фючърсите на щатския S&P 500. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.4%.

Инфлацията при потребителските цени в САЩ се очаква да се е забавила до 1.9% на годишна база, докато прогнозата за основната инфлация е за стойност от 1.7%. Подобни стойности биха успокоили нервите на инвеститорите.

Има опасения обаче, че инфлацията може да се окаже по-висока, както стана с данните за заплащането преди две седмици.

На валутните пазари щатският долар бе поставен под натиск отново, като доларовият индекс изгуби 0.28% спрямо кошница от валути, падайки до 89.453 пункта.

Еврото поскъпна до 1.2363 долара и се отдалечи от достигнатото през миналата седмица дъно от 1.2204. То бе подпомогнато от очакванията около данните за БВП на Германия, които трябва да излязат по-късно днес.

Спадът при долара подкрепи суровините, като медта поскъпна, след като скочи с 2.7% вчера.

Спот цената на златото нарасна с 0.4%, до 1 335.01 долара за тройунция, отдалечавайки се от достигнатото миналата седмица едномесечно дъно от 1 306.81 долара.

Цените на петрола се стабилизираха засега, въпреки че опасенията около свръхпредлагането никога не изчезват.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 1 цент, до 59.18 долара за барел, докато фючърсите на брента добавиха 9 цента към цената си, до 62.81 долара за барел.