Азиатските акции се отдалечиха от 3.5-месечното си дъно днес, след като леко смекчаване на реториката на щатския президент Доналд Тръмп разсея част от опасенията около търговската война между САЩ и Китай. Пазарните нагласи бяха подпомогнати и от очакванията за икономически стимули от страна на Пекин.

Ръстът на акциите в Азия бе оглавен от поскъпването на китайските индекси, които скочиха, след като в предните два дни записаха сериозни понижения.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5%. В преходния ден индексът падна до най-ниското си ниво от края на януари, след като конфликтът между САЩ и Китай ескалира.

В понеделник Пекин наложи по-високи мита върху вноса на щатски стоки след решението на Вашингтон от миналата седмица да вдигне митата за китайския внос.

Вчера Тръмп заяви, че имал “много добър” диалог с Китай и обяви, че преговорите между двете най-големи икономики в света не са се провалили. Акциите на Уолстрийт успяха да скочат вчера след коментарите на Тръмп.

Индексът Shanghai Composite нарасна с 1% днес, пренебрегвайки опасенията около икономическия растеж, появили се след изнесените днес по-слаби данни за китайската икономика.

Ръстът на промишленото производство в Китай се забавя през април, след като беше достигнал 4.5-годишен връх през март, докато ръстът в продажбите на дребно беше по-слаб от очаквания.

Австралийският основен индекс се повиши с 0.6%, южнокорейският KOSPI добави 0.7%, а японският Nikkei изгуби 0.1%.

Китайският юан поскъпна леко до 6.9005 спрямо долара, след като вчера падна до петмесечно дъно от 6.9200.

Доларът запазва позиции при 109.615 спрямо йената, след като се отдалечи от тримесечното дъно от 109.020, достигнато в понеделник, когато опасенията около търговската война подкрепиха търсенето на валутата убежище от страна на инвеститорите.

Еврото остана без промяна на ниво от 1.1204 спрямо долара. Европейската валута поевтиня с близо 0.2% в предходния ден, след като премиерът на Италия заяви, че страната е готова да наруши бюджетните правила на ЕС относно дълга, ако това е необходимо за повишаване на заетостта.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана почти без промяна на ниво от 97.530, след като нарасна с 0.2% в предходния ден.

При суровините фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 0.55%, до 61.44 долара за барел, след като стана ясно, че щатските запаси са нараснали с повече от очакваното.

Запасите бележат повишение от 8.6 млн. барела за седмицата до 10 май, достигайки 477.8 млн. барела. Очакванията на анализаторите бяха за понижение с 800 000 барела.

Петролът от сорта брент поевтиня с 0.18%, до 71.11 долара за барел.

Фючърсите на брента и на щатския лек суров петрол поскъпнаха в предходния ден, след като Саудитска Арабия обяви, че срещу петролната й инфраструктура са извършени терористични нападения с дронове от страна на Йеменска въоръжена групировка, подкрепяна от Иран.