Азиатските акции се отдалечиха от двумесечните си дъна, след като борсите по света се възстановиха от разпродажбите, породени от опасенията около ескалиращото напрежение по отношение на търговския стокообмен между САЩ и Китай.

Пазарните нагласи се подобриха, след като САЩ изрази готовност да преговаря за разрешаване на този въпрос, на фона на ответните мерки от страна на Китай.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5%, ден след като падна до най-ниското си ниво от близо 2 месеца. Зависещият от световната търговия сингапурски индекс Straits Times Index скочи с над 2.0%.

Японският Nikkei добави 1.6%, докато пазарите в Китай, Хонконг и Таван са затворени заради празник.

Фючърсите на щатския S&P 500 поскъпнаха с 0.4% по време на азиатската сесия.

Вчера S&P 500 нарасна с 1.16%, докато технологичният Nasdaq Composite добави 1.45%, възстановявайки загубите си от над 1.5% от началото на сесията.

Много инвеститори гледат на плана на президента Доналд Тръмп за налагане на мита по-скоро като на част от неговата стратегия за преговори, отколкото като на окончателна политика.

Мнозина подозират, че Вашингтон вероятно ще отстъпи на някои фронтове, след като Пекин заплаши да наложи мита върху вноса на соя от САЩ, който е най-големият износен продукт на САЩ за Китай.

Това е считано за едно от най-силните оръжия в търговския арсенал на Пекин предвид очаквания ефект върху Айова и други земеделски щати, които подкрепиха Тръмп по време на изборите.

Оптимистите също така изтъкват факта, че състоянието на световната икономика е толкова добро, че може да се справи с евентуални мита, които засягат само малка част от световната търговия.

Публикуваните вчера данни за щатската икономика подкрепиха положителните нагласи спрямо нея. Заетостта в частния сектор в САЩ бележи солиден ръст през март, което е добър предвестник за очакваните в петък данни за неселскостопанската заетост.

Цените на петрола тръгнаха нагоре, заедно с цените на акциите и на фона на изненадващия спад в резервите на САЩ.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.6%, до 63.71 долара за барел.

На валутния пазар възстановяването на апетита към риск подкрепи долара спрямо йената. Щатската валута се разменяше срещу 106.93 йени, близо до върха от 107.015 от миналата седмица.

Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.2283 долара, отдалечавайки се от достигнатото във вторник двуседмично дъно от 1.2254.

Канадският долар скочи до петседмичен връх от 1.2745 щатски долара, докато мексиканското песо се задържа близо до шестмесечния си връх от 18.065 песо за долар. И двете валути бяха подкрепени от оптимизма около търговското споразумение НАФТА.