Азиатските акции се отдалечиха от двумесечното си дъно, а еврото си пое глътка въздух, след появилите се признаци за отслабване на италианската политическа криза.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.56%, след като вчера падна до най-ниското си ниво от началото на април.

Хонконгският Hang Seng добави 0.5%, южнокорейският KOSPI се повиши с 0.6%, а японският Nikkei затвори с 0.5% нагоре.

Китайският Shanghai Composite нарасна с 0.9%, след като нови данни показаха, че ръстът на фабричното производство в страната се е ускорил през май до осеммесечен връх.

Вчера щатският индекс Dow Jones се повиши с 1.25%, докато S&P 500 нарасна с 1.27%.

Основният италиански индекс скочи с 2.1%, но преди това бе изтрил целия си ръст за 2018 г.

Спокойствието на пазарите до известна степен се завърна, след като спечелилите изборите партии в Италия решиха да възобновят преговорите за съставяне на правителство, вместо да тласкат страната към нови избори.

Успешно пласираната от Италия емисия 10-годишни облигации също разсея част от опасенията за способността на страната да се финансира.

Еврото днес се търгува почти без промяна на ниво от 1.1658 долара, след като вчера скочи с 1%. Еврото поевтиня до 1.1510 долара във вторник, което бе най-ниското ниво от края на юли 2017 г.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, изгуби 0.1%, до 94.089 пункта, след като преди това във вторник скочи до седеммесечен връх от 95.025 пункта.

Щатската валута се разменяше срещу 108.590 йени, отдалечавайки се от дъното от 108.115 от вторник, когато инвеститорите търсеха йената като валута убежище.

Доларът получи известна подкрепа, след като отслабването на част от опасенията около италианската политическа криза повиши лихвите по щатските държавни облигации.

Лихвата по 10-годишните книжа бе на ниво от 2.842%, след като във вторник падна до 2.759%, което бе най-ниската й стойност от 11 април.

Цените на петрола се понижиха, след скока от вчера, след като Централната банка на Русия изрази предпазливост относно плановете за повишаването на производството на суровината.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.25%, до 68.03 долара за барел, след като преди това поскъпнаха с 2.2% в сряда. Цените бяха паднали до шестседмично дъно от 65.80 долара за барел във вторник предвид опасенията, че Саудитска Арабия и Русия може да увеличат производството.

Цената на петрола от сорта брент се понижи с 0.5%, до 77.10 долара за барел, след като в сряда скочи с 2.8%.