Азиатските акции се приближиха до рекордни върхове, след като Уолстрийт записа най-добрия си старт на годината от повече от десетилетие.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.2%, след като се покачи с 3.1% през миналата седмица, което бе най-доброто му представяне от шест месеца насам.

На ниво от 588.55 пункта, индексът е близо до рекордните 591.50 пункта, достигнати през ноември 2007 г.

Филипинският основен индекс вече достигна рекордно ниво, докато австралийският основен индекс записа 10-годишен връх. Японският Nikkei 225 днес не се търгува заради празник, но миналата година докосна най-високото си ниво от 1992 г.

Фючърсите на щатския S&P 500 днес бележат повишение от 0.1%.

Изнесените в петък данни за неселскостопанската заетост в САЩ не оправдаха очакванията, но бяха положителни за акциите.

Безработицата остава ниска, докато в същото време има малки признаци за инфлационен натиск, който би накарал Федералният резерв да бъде по-агресивен в затягането на паричната си политика.

Уолстрийт вече записа най-добрия си старт за годината за повече от десетилетие, като Dow Jones нарасна с 2.3% миналата седмица, а S&P 500 добави 2.6%. Технологичният Nasdaq оглави ръста с повишение от 3.4%.

На валутните пазари доларът се стабилизира за момента след колебливите няколко седмици.

Оптимистичните данни за еврозоната подкрепиха еврото до ниво от 1.2027 долара, въпреки че засега не успява да пробие съпротивата при септемврийския връх от 1.2092.

Доларът се справя по-добре спрямо йената, като се търгува на ниво от 113.21, благодарение отчасти на очакванията, че Централната банка на Япония ще продължи да се придържа към настоящата си политика.

Вчера японският премиер Шиндзо Абе заяви, че все още не е решил дали да назначи отново управителя на централната банка Харухико Курода за нов петгодишен мандат.

Комбинацията от евтин долар и силен икономически растеж е положителна за суровините, като търсенето е голямо за всичко - от въглища до желязна руда и мед.

Спот цената на златото достигна до 3.5-годишен връх през миналата седмица и бе на ниво от 1 320.16 долара за тройунция днес.

Цените на петрола достигнаха най-високите си нива от 2015 г., подпомогнати отчасти от политическото напрежение в Иран.

Цената на петрола от сорта брент за последно бележеше ръст от 13 цента, до 67.75 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпна с 16 цента, до 61.60 долара за барел.