Азиатските акции увеличиха ръста си днес, продължавайки повишението на пазарите в световен мащаб, след като инвеститорите видяха положителни новини в ранната информация за евентуалния ефект от варианта Омикрон, въпреки че вчерашното поскъпване на петрола започна да губи инерция.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, а японският Nikkei добави 1%. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 бележат повишение от 0.25%.

Британската фармацевтична компания GSK обяви вчера, че базираната й на антитела терапия срещу COVID-19, разработена заедно с щатската Vir Biotechnology, е ефективна срещу всички мутации на новия вариант на коронавируса Омикрон.

Резултатите от проучване от Южна Африка също така предполагат, че бустерните дози от ваксината на Pfizer и BioNTech срещу COVID-19 могат да попречат на заразяването с Омикрон, въпреки че според проучването новият вариант може частично да избягва защитата на две дози от ваксината.

Цялата тази информация помогна на глобалния индекс на MSCI да затвори с повишение от 2.1% вчера, което бе най-големият ръст в процетно изражение от ноември 2020 г. Петролът поскъпна с над 3%.

20 навика, които ни пречат да забогатеемПовечето от нас имаме лоши навици, които ни пречат

Пазарите също така са фокусирани върху данните за инфлацията в САЩ, които се очакват в петък, като евентуално нарастване вероятно ще насочи Федералния резерв към ускоряване на ограничаването на огромната програма за изкупуване на облигации, която подкрепя цените на акциите от началото на пандемията, пише Ройтерс.

Миналата седмица председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че може би е време да спре да се гледа на инфлацията като на преходна и намекна, че Фед може да ускори ограничаването на стимулите.

Това би трябвало да подкрепи долара.

Днес доларовият индекс се търгува почти без промяна. Австралийският долар поскъпна до 0.7122 щатски долара, което бе най-високото му ниво от седмица, след като преди това бе паднал до 13-месечно дъно заради опасенията около Омикрон.

По-добрите новини и нарастващите цени на суровините помогнаха на австралийския долар, докато възстановяването на цените на петрола подкрепиха канадския долар преди срещата на Централната банка на Канада по-късно днес.

Всичките 29 икономисти, участвали в проучване на Ройтерс, очакват Централната банка на Канада да запази основната си лихва без промяна на ниво от 0.25%.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации се понижи леко днес, но преди това нарастваше в два поредни дни вследствие на по-добрите новини около Омикрон.

За последно тя бе на ниво от 1.4614%, доста над достигнатото в петък дъно от 1.335%, когато за първи път се появиха опасенията около Омикрон.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.45% до 71.79 долара за барел. Цената на петрола от сорта Брент се понижи с 0.44% до 75.11 долара за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.3% до 1 789 долара за тройунция, а тази на биткойна бе на ниво от около 50 600 долара.