Азиатските акции се задържат близо до осеммесечен връх днес, докато инвеститорите изчакват развитие по преговорите между САЩ и Китай, като двете страни изглежда са по-близо до подписването на сделка. Междувременно, засилването на апетита към риск натежа над активите убежища, като японската йена.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI си пое глътка въздух, след като повишения в пет поредни дни го изведоха до най-високото му ниво от края на август. Китайските акции започнаха деня с повишения, като индексът на сините чипове нараства с 0.9%. Хонконгският Hang Seng отчита леко понижение.

Японският Nikkei добави 0.2% и се задържа близо до достигнатия наскоро едномесечен връх.

“Нагласите към риска вероятно ще са разнопосочни днес, докато инвеститорите асимилират случващото в сектора на търговията, на фона на разочароващите икономически данни от САЩ,” заяви пред Ройтерс икономистът от ING Никълъс Мапа.

Изнесените вчера данни показаха, че активността в сектора на услугите пада до над 19-месечно дъно през март, а заетостта в частния сектор е нараснала с по-малко от очакваното, което подкрепи решението на Федералния резерв да преустанови вдигането на лихвите тази година.

Инвеститорите се опасяват от рязко забавяне на икономическия растеж през първото тримесечие.

“Фокусът ще остане върху продължаващите преговори между САЩ и Китай и данни за заетостта в САЩ, който се очакват в петък,” добави Мапа.

Нагласите към риск бяха подкрепени от медийни публикации за напредъка в преговорите между САЩ и Китай. Bloomberg информира днес, че САЩ иска да постави таргет на Китай до 2025 г. за изпълнение на търговските обещания.

Според плана, Китай ще се ангажира да купува повече американски стоки, в това число соя и енергийни продукти, и ще позволи напълно чуждата собственост на щатските компании, развиващи дейност в Китай.

Вчера Financial Times информира, че САЩ и Китай са близо до достигането на окончателно търговско споразумение.

Инвеститорите с нетърпение очакват да видят дали продължаващите преговори ще доведат до организирането по-рано от очакваното на среща между американския президент Доналд Тръмп и неговия китайски колега Си Дзинпин за подписването на сделката.

Вчера щатските индекси записаха повишения, след като скок в цените на производителите на чипове издърпа пазара нагоре.

Dow Jones нарасна с 0.15%, докато S&P 500 добави 0.21%, а технологичният Nasdaq затвори с 0.6% нагоре.

Движенията на валутния пазар бяха минимални, след по-големите колебания вчера. Всички основни валути поскъпнаха спрямо йената, като австралийският долар докосна петседмичен връх.

Щатският долар беше подложена на натиск днес, като доларовият индекс отстъпи до 97.051. Еврото поскъпна до 1.1244 долара, като в същото време достигна двуседмичен връх спрямо йената при 125.45.

Британският паунд се оскъпи до 1.3177 долара, след като бритснският премиер Тереза Мей проведе разговори с опозиционната Лейбъристка партия относно брекзит.

Долната камара на на британския парламент вчера прие законодателни промени, които ще принудят Мей да търси отлагане на брекзит в опит да бъде предотвратено излизането от ЕС без сделка на 12 април.

На суровинните пазари, спот цената на златото нарасна до 1 292.21 долара за тройунция.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 6 цента, до 62.4 долара за барел, докато брентът поскъпна с 1 цента, до 69.32 долара за барел.