Азиатските акции си поеха въздух днес, след като новината, че администрацията на Доналд Тръмп е отправила покана към Китай за нов кръг от преговори, засили надеждите за евентуална търговска сделка между двете най-големи икономики.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.6%, след като вчера падна до 14-месечни дъна.

Китайският индекс на сините чипове скочи с 1.2%, вследствие на надеждите за намаляване на напрежението около търговията, но въодушевлението не продължи дълго и ръстът бе почти изтрит, като повишението остана едва 0.1%.

Японският Nikkei нарасна с 0.9%. На Уолстрийт вчера S&P 500 записа незначително повишение от 0.04%.

Високопоставени щатски ръководители, начело с министъра на финансите Стивън Мнучин, наскоро са изпратили покана към китайските си колеги за двустранна среща по търговските въпроси.

Новината идва след като над 85 промишлени групи в САЩ вчера се обединиха в борбата си срещу новите мита на Тръмп, чиито мащаби далече надхвърлиха предварителните им очаквания.

Много пазарни играчи обаче все още остават предпазливи.

На валутните пазари, доларът отстъпи леко, вследствие на надеждите относно търговията и след излизането на по-слаби данни за продажбите на едро в САЩ.

Производствените цени в САЩ неочаквано отбелязаха понижение през август, записвайки първи спад от година и половина.

Еврото се търгуваше на ниво от 1.1636 спрямо долара, увеличавайки ръста си за седмицата до 0.71%. Йената поевтиня леко днес до 111.40 спрямо долара.

Британският паунд се задържа близо до шестседмичен връх от 1.3087 долара, след като подкрепящите брекзит депутати от партията на премиера Тереза Мей изразиха подкрепа за оставането й на власт.

Днес ще се проведат срещи на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на Централната банка на Англия, като и на двете не се очакват промени в лихвените нива.

Повече внимание привлича срещата на Централната банка на Турция, която се очаква да вдигне лихвите, с което да подкрепи лирата.

Турската лира изгуби над 40% от стойността си спрямо долара от началото на годината.

Кризата при турската валута се разпространи и при валутите на някои други развиващи се държави със слаби икономически фундаменти като големи дефицити по текущата сметка.

Лирата днес се търгува на ниво от 6.3450 спрямо долара, като поскъпва с около 1.1% за седмицата и се отдалечи от рекордно ниското си ниво от 7.240, достигнато преди месец.

Цените на петрола се понижиха, изтривайки част от ръста от предходната сесия, след като икономическите притеснения породиха опасения около ръста в търсенето на горива.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха до 80 долара за барел вчера, но днес в азиатската сесия цената отстъпва с 0.6% до 79.25 долара за барел.