Азиатските акции скочиха до едноседмичен връх днес, след като САЩ и Китай се върнаха на масата за преговори, за да разрешат търговския си спор и вследствие на надеждите, че централните банки и правителствата ще положат повече усилия, за да избегнат забавяне на ръста на световната икономика.

Инвеститорите бяха фокусирани върху поредицата от икономически данни, които се очакват през уикенда, сред които и данните за производството на Китай, които се очаква да дадат индикации за реалния ефект от търговската война.

Всички азиатски пазари на акции днес бяха на положителна територия, което повиши индекса на MSCI за азиатско-тихоокеанския регион с 1%, до най-висoкото му ниво от 23 август.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 нараснаха с 0.2%, след повишение от над 1% за индекс вчера. Фючърсите на Eurostoxx50 записаха ръст от 0.3%.

Японският Nikkei скочи с 1.2%, докато южнокорейският KOSPI добави 1.7%, а австралийският основен индекс нарасна с 0.9%.

Настроението на пазарните участници се подобри, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че се водят преговори с Китай, а други предстоят.

От министерството на търговията на Китай също заявиха, че двете държави обсъждат кръг от преговори през септемвrи, но добавиха, че е важно Вашингтон да отмени увеличението на митата.

Коментарите породиха надежди за напредък в преговорите и подкрепиха китайския юан, който прекрати 10-дневата си губеща серия. Днес юанът поевтинява до 6.8530.

Пазарните нагласи бяха подкрепени и от Южна Корея, която финализира плана си за следващата година за най-агресивни бюджетни разходи от финансовата криза през 2008/09 г.

Германия пък обмисля да понижи корпоративния си данък, докато правителството на САЩ планира да емитира 50- и 100-годишни облигации в опит да изостри лихвената крива.

Доходността по щатските държавни облигации нарасна вчера, като лихвата по 10-годишните книжа се покачи до 1.535%, след като по-рано през седмицата падна до триседмично дъно от 1.443%.

За последно лихвата беше на ниво от 1.5198%, но все още е под доходността на двегодишните книжа, която е 1.5324%. Подобна инверсия се наблюдаваше през 2007 г. и тогава правилно предсказа голямата рецесия, която последва година по-късно, припомня Ройтерс.

При валутите, доларoвият индекс остана почти без промяна на ниво от 98.525 пункта. Доларът поевтинява леко спрямо японската йена до 106.47 след ръста си от вчера, докато еврото губи 0.1%, до 1.10445 долара.

Паундът се задържа на ниво от 1.218 спрямо долара, преди ключовите няколко дни за британския парламент през следващата седмица, които дори могат да доведат до вот на недоверие и нови избори.

При суровините, спот цената на златото отстъпи от достигнатите наскоро върхове и беше на ниво от 1 524.4 долара за тройунция. Среброто се търгуваше на цена от 18.25 долара за троунция, достигайки най-високото си ниво от повече от две години.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 1 цент, до 56.61 долара за барел, докато цената на петрола от сорта брент остана без промяна на ниво от 61.07 долара за барел.