Азиатските акции са на път да запишат първо месечно понижение от октомври, въпреки че пазарите бележат ръст днес.

Щатският долар продължава да запазва позиции, а инвеститорите се концентрираха върху увеличаващите се признаци за възстановяване на световната икономика.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства в четвърти пореден ден до едноседмичен връх от 682.36 пункта. Индексът, който за последно отчиташе повишение от 0.4%, все още е на прилично разстояние от достигнатото миналия месец рекордно ниво от 745.89 пункта.

Индексът губи 1.6% през март и е на път да запише първата си месечна загуба от пет месеца. Той също така предстои да отчете най-малкото тримесечно повишение, откакто падна с 21% през март 2020 г., когато пандемията от коронавируса накара света да спре.

Тъй като в много страни ваксинацията срещу коронавирус вече тече, инвеститорите залагат на по-бързо от очакваното икономическо възстановяване, като разпродават държавните облигации, което предизвика внезапен и сериозен скок в тяхната доходност, което, от своя страна, изплаши инвеститорите в акции.

Индексите на Уолстрийт приключиха вчерашната сесия с понижения, след като по-високата доходоност по държавните облигации натежа над технологичните акции, но акциите на финансовите компании поскъпнаха, подпомогнати от признаците, че последствията от фалита на хеджфонда Archegos са до голяма степен ограничени.

Пазарните нагласи в Азия бяха подкрепени допълнително от изнесените данни, които показаха, че фабричната активност в Китай нараства с по-бързи от очакваните темпове през март, а секторът на услугите в страната също отчита ръст.

Въпреки силните данни обаче, китайските акции стартираха деня на отрицателна територия, като индексът на сините чипове отстъпва с 0.5%.

Как един от най-големите частни фондове на Уолстрийт фалира за броени дни?Бил Хуанг успява да изгради своята финансова империя в сърцето на Уолстрийт почти незабелязано

Японският Nikkei се понижи с 0.4%, след като промишленото производство в страната падна през февруари заради понижения в производството на автомобили и електрически машини.

Австралийският основен индекс скочи с 1.7%, новозеландският се повиши с 0.3%, а южнокорейският KOSPI добави 0.75%.

E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат ръст от 0.15% в азиатската сесия.

Валутните пазари бяха море от червено в търговията на повечето основни валути спрямо долара, който поскъпна до едногодишен връх от 110.48 спрямо йената, след като инвеститорите залагаха, че огромните фискални стимули и агресивната ваксинация ще подкрепят щатската икономика.

Доларът е на път да запише ръст спрямо йената в трети пореден месец, както и най-голямото месечно повишение от края на 2016 г., пише Ройтерс.

Доларовият индекс се задържа над нивото от 93, след като скочи до 93.357 вчера. Индексът се покачи от близо 90 в началото на март и е на път да запише най-добрия си месец от 2016 г.

Австралийският долар отчита ръст от 0.7610 спрямо щатския долар, консолидирайки след понижението си до 0.7564 миналата седмица, което беше най-ниското ниво от началото на годината.

При суровините петролът поскъпна с 33 цента, или 0.5%, до 64.47 долара за барел, докато щатският лек суров петрол добави 12 цента, до 60.68 долара за барел.

Цената на златото се понижи до 1 682.15 долара за тройунция.