Азиатските акции започнаха седмицата на отрицателна територия, записвайки понижение в осми пореден ден. В същото време доларът поскъпна, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп вдигна залозите в разгорещения търговски конфликт с Китай.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI за последно губеше 0.6%, продължавайки понижението си от 3.5% от миналата седмица, когато записа най-лошото си представяне от средата на март.

Японският Nikkei отвори надолу, но бързо ограничи загубите си, след като ревизираните данни за БВП за второто тримесечие показаха, че третата най-голяма икономика в света отчита най-бързите темпове на растеж от 2016 г.

Китайските акции поевтиняха, като индексът на сините чипове отстъпи с 0.6%, а шанхайският SSE Composite се понижи с 0.4%. Хонконгският Hang Seng падна с 0.8%.

В петък индексите на Уолстрийт затвориха на отрицателна територия, а световните борсови индекси записаха най-големите си седмични понижения от близо шест месеца, след като Тръмп заплаши да наложи мита на китайски стоки за 267 млрд. долара.

Пекин предупреди, че ще реагира, ако Вашингтон предприеме нови мерки, но страната вече трудно може да отвърне с реципрочни по стойност мита, което породи опасения, че може да прибегне до мерки, като обезценяване на юана или предприемане на действия спрямо щатските компании в Китай.

Публикуваните в събота данни може да дадат на Тръмп допълнителни основания да засили мерките срещу Китай, тъй като стана ясно, че търговският излишък на Китай със САЩ е нараснал до рекордно високо ниво през август.

Тръмп, който предизвика Китай, Мексико, Канада и ЕС по търговските въпроси, наскоро изрази недоволство и от големия търговски дефицит на САЩ с Япония.

Представянето на акциите по света бе повлияно и от вероятността от вдигането на лихвите от страна на Федералния резерв, след като в петък стана ясно, че ръстът на заетостта в САЩ се е ускорил през август, а заплатите отчитат най-голямото си годишно увеличение от повече от девет години.

Почти сигурно е, че в края на този месец Фед ще вдигне лихвите за трети път тази година.

Силните данни за заетостта подкрепиха долара, като доларовият индекс запази ръста си от петък при ниво от 95.43 пункта. Индексът нараства с 3.5% от началото на годината.

Инвеститорите ще очакват данните за инфлацията в САЩ, които трябва да излязат в четвъртък. Ако те са по-добри от очакваните, това може допълнително да оскъпи долара.

Австралийският долар днес се търгува близо до най-ниското си ниво от 2.5 години. Валутата поевтиня с 1.3% в петък и за последно се разменяше срещу 0.7107 щатски долара.

Еврото се задържа на 1.15505 спрямо долара, след понижение в две поредни сесии, докато йената се търгуваше в тесен рейндж при 110.96 йени за долар.

При суровините цените на петрола нарастват след три поредни дни на понижения. Щатският лек суров петрол поскъпна с 44 цента, до 68.19 долара за барел. Петролът от сорта брент се оскъпи с 48 цента, до 77.31 долара за барел.

Спот цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 194.84 долара за тройунция.